Hl.str.  
 O mne  
  Médiá  

József Nagy,

poslanec európskeho parlamentu

2012: Najlepšie hodnotený minister životného prostredia od roku 2002.


 

SPRÁVA

K situáii v oblasti základných práv v Európskej úii v roku 2015

„Tento rok som mal tú česť pripraviť ročnú správu Európskeho parlamentu k situácii v oblasti základných práv. Táto správa bola veľkou väčšinou prijatá 17. novembra Výborom pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. 
Prečo je dôležité, aby EP vo výročnej správe referoval o situácii základných práv na území Európskej únie? Lebo Európska únia je založená na mieri a bezpečnosti. V pokojnej a bezpečnej spoločnosti má zásadný význam dodržanie a presadzovanie ľudských práv, občianskych práv a demokratických zásad. 

Výročná správa základných práv EP tomu pomôže. Ako spravodajca tohtoročnej výročnej správy som sa predovšetkým zaoberal právami menšíndetí a právami osôb so zdravotným postihnutím. Okrem toho samostatná kapitola je venovaná právam žien, a starších osôb, právam Rómov a otázkam súvisiacim s migráciou.“ /József Nagy/

Celé znenie správy nájdete tu:

P8_A(2016)0345_SK.pdf

Najnovšie články
Krížovky - podmienky súťaže

 


EU REVUE 2015 križovky - mesiac jún - december.
Výhercovia:
Szorád Ferenc,
Márik Margit,
Mészáros Veronika,
Méhes Rajmund
és Fördős Tibor.
V júni cestujú na trojdňovú študijnú cestu do Štrasburgu, hlavného mesta Alzaska.
Tohtoročných výhercov vyžrebujeme na jeseň.

 


 

 

VÝHERCOVIA - 2015/ 1.polrok

Z minuloročných viac stoviek súťažiacich 6 šťastných výhercov cestuje
v decembri do Strasbourgu, do hlavného mesta Vianoc a Európy

Andrea Kissová - Dunajská Streda
Ferenc Szabó -
Imrich Schäffer - Galante
Kohel Tamás - Trstice
Irena Bohonyová - Veľká Budafa
Zoltán Záhorcsek- Pribeta

Náš súťaž pokračuje ďalej, ešte stále nám môžete poslať novembrové, či decembrové riešenie tajničky.
Losovanie v novom roku, výsledky nájdete na tejto stránke.

PODMIENKY HRY

Riešenie tajničky určitého mesiaca z časopisu príjmeme iba v danom mesiaci.
Napr: Januárovú tajničku od 1. do 31. januára.

Losovanie každý polrok, výsledky uverejníme na stránke.

Príjemnú zábavu!


 


Nagy: Migrácia je ľahká téma na politické zneužitie

21. december 2016

Jeho tvrdenie je obsahom uznesenia EP o situácii v oblasti základných práv v EÚ v roku 2015.

Zneužívanie problematiky migrácie na získavanie politickej podpory je neprípustné, vyhlásil slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy.

Jeho tvrdenie je obsahom uznesenia EP o situácii v oblasti základných práv v EÚ v roku 2015, ktoré prijali europoslanci na decembrovom zasadnutí EP.

„Je to veľmi ľahká téma na politické zneužitie, ale takisto si treba všimnúť, že je tu aj druhý extrém toho populizmu, kvázi pozitívneho,“ uviedol v súvislosti s migračnou krízou Nagy. Migráciu považuje za značne spolitizovanú tému, čo pocítil aj pri príprave uznesenia EP, ale nakoniec sa mu podarilo dosiahnuť kompromisný text prijateľný pre všetky strany.

„Vyžaduje sa od každej krajiny solidárna pomoc, ale v zmysle platných zákonov. To znamená - neotvoríme hranice a teraz pustíme bez kontroly desaťtisíce alebo státisíce ľudí, lebo to je bezpečnostné riziko,“ dodal Nagy, europoslanec za Európsku ľudovú stranu, ktorý mal na starosti celý proces prípravy uznesenia.

Prijaté uznesenie je reakciou na najvážnejšie problémy týkajúce sa dodržiavania základných práv v EÚ v roku 2015 v oblasti migrácie, ochrany práv detí a online prostredia. Dokument má pre členské štáty odporúčací charakter a nie je právne záväzný.

Sólymos: Na životnom prostredí nám záleží

21. december 2016

Svetová klimatická dohoda je aj naším úspechom

Minister životného prostredia, László Sólymos (Most-Híd), hrdo odovzdal ratifikačné listiny globálnej dohody z Paríža za celú Európsku úniu v sídle OSN v New Yorku. „Parížska dohoda vstupuje do platnosti v rekordne krátkom čaše, čo je aj úspech slovenského predsedníctva“ – komentoval Sólymos.

„Parížska klimatická dohoda nie je len o životnom prostredí, ale je to jedna z posledných možných globálnych mierových dohôd. Očakávané klimatické zmeny môžu vyvolať veľké sťahovanie národov, čo už aj teraz spôsobuje ozbrojené konflikty. Podporou obnoviteľných zdrojov energií vedome nahradzujeme ropu a zemný plyn, o ktoré vedie ľudstvo v posledných desaťročiach čoraz krvavejšie vojny“ – povedal József Nagy v októbri v Štrasburgu po schválení Parížskej dohody Európskym parlamentom. Za bolo 610 zo 679 prítomných europoslancov.

Začala sa výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7

21. december 2016

Érsek: "Táto cesta bude tá, ktorá uľahčí cestovanie tisíce občanov.”

Slávnostným poklepaním základného kameňa dnes minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek, spolu so zástupcami koncesionára a samosprávy odštartoval výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.

Tieto cesty po dokončení výrazným spôsobom odľahčia tranzit cez vnútromestský okruh, ako aj preťaženú cestu I/63.


„Táto cesta sa mala stavať už dávno a som rád, že som dnes mohol oficiálne odštartovať jej výstavbu,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Koncesionár už odštartoval prvé archeologické prieskumné práce a začal skúmať geológiu vybraných úsekov. Celá diaľnica má byť podľa zmluvy hotová v októbri roku 2020, ale po prvej časti projektu, ktorého súčasťou je aj rýchlostná cesta R7, budú autá jazdiť už v apríli 2020.

Prípravné práce by mali byť ukončené tak, aby sa na prvých úsekoch mohlo reálne začať stavať už v prvých mesiacoch roku 2017. „Každý, kto jazdí v okolí Bratislavy alebo cez ňu iba prechádza, vie, aká kritická je dopravná situácia, a preto verím, že stavba bude napredovať rýchlo a cesta bude čoskoro slúžiť ľudom,“ povedal počas slávnostného poklepania základného kameňa A. Érsek.

Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 merajú dokopy viac ako 59 kilometrov a po ich dokončení budú slúžiť ako vonkajší obchvat hlavného mesta a pomôžu zlepšiť dopravu aj z regiónu na juh od Bratislavy.

zdroj: systemlogistiky.sk

Ani selfie s Ficom či Kiskom utečencov nepriláka

21. december 2016

Prirodzený strach z cudzincov sa nesmie zneužívať, ale zodpovednosť je na mieste

Darmo by náš predseda vlády či prezident robil selfie s utečencami ako A. Merkelová, utečenci by na Slovensku aj tak nezostali.

„Ich totiž priťahuje štedrý a nepremyslený sociálny systém v západných krajinách“ – popísal reálnu situáciu J. Nagy a zároveň je presvedčený, že Európska únia musí sprísniť ochranu vonkajších hraníc a pomôcť v krajinách pôvodu. „Svoje demografické problémy musia členské štáty riešiť individuálne, zodpovednou riadenou migráciou.”

BREXIT – nechutne vysoká cena

21. december 2016

Je to víťazstvo či porážka priamej demokracie?

V referende o členstve v EÚ sa Briti tesnou väčšinou rozhodli pre vystúpenie. Výsledok otriasol aj samotnými iniciátormi. Falošné argumenty a ohováranie EÚ v kampani zabralo, čo je rizikom priamej demokracie, za ktorý zaplatia nechutne vysokú cenu.

Ak nejde hora k Mohamedovi, nech Mohamed ide k hore.

Pri rokovaní o poreferendových vzťahoch hrá Európsky parlament kľúčovú úlohu. „Nemôžeme nechať, aby extrémistické sily využili strach občanov z migrácie a terorizmu, podľahli falošným informáciám, intrigám a proti‐ európskym náladám ako v Británii. Na druhej strane ak dovolíme Britom »freeride«, čiže čerpať výhody bez dôležitých záväzkov, to by rozbilo EÚ, lebo také postavenie by zrejme väčšine vyhovovalo, lenže EÚ tak nemôže fungovať“ – komentoval poslanec EP József Nagy. Rokovanie bude komplikovať citlivé postavenie Nórska a Švajčiarska v EHS, ktoré majú prístup k spoločnému trhu EÚ, ale bez záväzkov podliehať bruselským smerniciam a nariadeniam. Mnohí však nechcú priznať podobný status Británii, resp. žiadajú za to zachovanie záväzkov, napríklad voľný pohyb ľudí a pracovnej sily z ostatných štátov, ktoré boli dôvodom pre ich vystúpenie z únie.

DALAI LAMA v Štrasburgu

21. december 2016

"Obdivujem ideovosť Európskej únie, lebo je založená na humánnom a nie na náboženskom, či národnostnom základe"

Prekvapivo bezprostredný a vtipný 81 ročný budhistický mních, jeden z najväčších duchovných sveta, bol hosťom nášho výboru v Európskom parlamente. „Mne sa páči tá vaša EÚ, lebo sa spájate ako ľudia a nie podľa náboženstva či národnej príslušnosti. Mali by vás nasledovať v Afrike a všade vo svete, kde zúria konflikty” – prezradil nám 14. Dalai Lama, držiteľ Nobelovej ceny za mier. „My Tibeťania nechceme územnú autonómiu od Číny, ale chceme slobodu pre náš jazyk, kultúru a náboženstvo.” EÚ otvorene podporuje práva menšín aj v Číne, ale rešpektujeme princíp One China – jednotná Čína a nechceme jej rozpad. Na margo nábožensky motivovaných teroristických činov po celom svete Dalai Lama otvorene odsúdil násilie Burmských budhistov na muslimoch a povedal: „Bohužiaľ existujú moslimskí, kresťanskí a takisto budhistickí teroristi. Ale oni nereprezentujú náboženskú komunitu, lebo tieto náboženstvá sú založené na láske k človeku.”

Europoslanci obedovali s prezidentom

21. december 2016

Andrej Kiska sa zaujímal o názory poslancov na predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ

„Je dosť zlé, ak lídri členských krajín s niečím súhlasia v Bruseli a potom úplne iné tvrdia doma. Už je z toho tradícia, že za všetko zlé môže EÚ a všetko dobré z Bruselu doniesli domáci politici” – uviedol po stretnutí J. NAGY, europoslanec za EPP. Podľa poslanca za stranu Most‐Híd toto je omnoho nebezpečnejšia hra, ako fámy a sprisahanecké teórie šírené proti EÚ našimi globálnymi súpermi. „Treba byť kritický za reálne chybné rozhodnutia, ale nesmieme spochybňovať samotný zmysel a účel EÚ v očiach občanov.” Prezident Kiska sa nevyhýbal ani témam, ako je extrémizmus, narastajúci populizmus a protieurópske nálady a na záver uviedol: „Našou spoločnou úlohou je vysvetliť ľuďom význam európskych hodnôt a pomôcť im objaviť výhody, ktoré im EÚ ponúka“. Dá sa povedať, už tradičný, tretí pracovný obed sa konal v priestoroch prezidentského paláca v Bratislave

Úspech: vdovský dôchodok

21. december 2016

"Viacročná práca, argumenty, návrh zákona a petícia s 11 tisíc podpisom neboli zbytočné

Až 136,50 eur môžu získať mesačne tí, ktorí doteraz nedostali žiadne peniaze kvôli diskriminatívnemu zákonu. Podľa pôvodného návrhu Most-Híd VDOVSKÝ a VDOVECKÝ dôchodok od 1. januára 2016 patrí aj pre ovdovelých pred rokom 2004. Vdova má nárok na vdovský dôchodok ak: dosiahla vek 50 rokov, alebo vek 45 rokov a vychovala dve deti, alebo vychovala aspoň tri deti, alebo sa stala invalidnou. Vdovec má nárok na vdovecký dôchodok ak: bol uznaný za invalida, alebo jeho manželka mala nárok na starobný dôchodok, alebo zomrela v dôsledku pracovného úrazu. Vdovský dôchodok sa spätne nedá uplatniť, k žiadosti treba pripojiť platné dokumenty. Ďalšie informácie: www.nagyjozsef.sk. Žiadosti nevybavujeme :-)

STUDY TOUR v USA počas volieb

21. december 2016

Úžasné skúsenosti, nezabudnuteľná volebná noc a čakanie na výsledok. Exchange of views – čiže výmeny názorov: NDI – Inštitút demokratickej strany, IRI – Inštitút republikánskej strany, Stále zastúpenie EÚ a Veľvyslanectvo SR v USA a náš veľvyslanec pri OSN.

Témy: volebná kampaň, skúsenosti s digitalizáciou volieb v USA, povolebné scenáre vzťahov USA k EÚ, k Nato, k Rusku, k Turecku a ku Kórei (kde som členom parlamentnej delegácie). BTW: Primátor mesta Orlando a jeho Rada pre ochranu menšín je najprogresívnejšia v USA, ktorá funguje ako laboratórium pre občianske práva v USA. Pre nich bolo víťazstvo Trumpa viac ako zdrvujúce.

Nagy: Migrácia je ľahká téma na politické zneužitie

Jeho tvrdenie je obsahom uznesenia EP o situácii v oblasti základných práv v EÚ v roku 2015, ktoré dnes prijali europoslanci.

Zneužívanie problematiky migrácie na získavanie politickej podpory je neprípustné, vyhlásil slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy.

Jeho tvrdenie je obsahom uznesenia EP o situácii v oblasti základných práv v EÚ v roku 2015, ktoré dnes prijali europoslanci.

„Je to veľmi ľahká téma na politické zneužitie, ale takisto si treba všimnúť, že je tu aj druhý extrém toho populizmu, kvázi pozitívneho,“ uviedol v súvislosti s migračnou krízou Nagy.

Migráciu považuje za značne spolitizovanú tému, čo pocítil aj pri príprave uznesenia EP, ale nakoniec sa mu podarilo dosiahnuť kompromisný text prijateľný pre všetky strany.

Dokument nie je záväzný

„Vyžaduje sa od každej krajiny solidárna pomoc, ale v zmysle platných zákonov. To znamená - neotvoríme hranice a teraz pustíme bez kontroly desaťtisíce alebo státisíce ľudí, lebo to je bezpečnostné riziko,“ dodal Nagy, europoslanec za Európsku ľudovú stranu, ktorý mal na starosti celý proces prípravy uznesenia.

Prijaté uznesenie je reakciou na najvážnejšie problémy týkajúce sa dodržiavania základných práv v EÚ v roku 2015 v oblasti migrácie, ochrany práv detí a online prostredia.

Dokument má pre členské štáty odporúčací charakter a nie je právne záväzný.

 

SPRÁVA

K situáii v oblasti základných práv v Európskej úii v roku 2015

„Tento rok som mal tú česť pripraviť ročnú správu Európskeho parlamentu k situácii v oblasti základných práv. Táto správa bola veľkou väčšinou prijatá 17. novembra Výborom pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. 
Prečo je dôležité, aby EP vo výročnej správe referoval o situácii základných práv na území Európskej únie? Lebo Európska únia je založená na mieri a bezpečnosti. V pokojnej a bezpečnej spoločnosti má zásadný význam dodržanie a presadzovanie ľudských práv, občianskych práv a demokratických zásad. 

Výročná správa základných práv EP tomu pomôže. Ako spravodajca tohtoročnej výročnej správy som sa predovšetkým zaoberal právami menšíndetí a právami osôb so zdravotným postihnutím. Okrem toho samostatná kapitola je venovaná právam žien, a starších osôb, právam Rómov a otázkam súvisiacim s migráciou.“ /József Nagy/

Celé znenie správy nájdete tu:

P8_A(2016)0345_SK.pdf

Švédska vláda rozhodla o predĺžení hraničných kontrol

Brusel 11. novembra (TASR) – Švédska vláda dnes rozhodla o predĺžení hraničných kontrol o tri mesiace. Švédsky minister vnútra Anders Ygeman rozhodnutie odôvodnil ohrozením vnútornej bezpečnosti krajiny. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

"Hrozba našej vnútornej bezpečnosti od momentu, keď sme prvý raz obnovili hraničné kontroly, stále pretrváva," povedal dnes švédsky minister v rádiu. Dočasné kontroly sa týkajú najmä Öresundského mosta, ktorý spája Švédsko a Dánsko, a prístavov na juhu krajiny. Pôvodne sa mali skončiť 12. novembra.

Predlžovanie hraničných kontrol v schengenskom priestore podlieha súhlasu Európskej komisie, ktorá to povolila s tým, že ešte nie sú splnené všetky podmienky pre obnovenie voľného pohybu osôb v plnom rozsahu. Prípadné zrušenie dočasných kontrol na hraniciach by podľa názoru EK mohlo viesť k opätovnému zvýšeniu počtu migrantov smerujúcich z Grécka do iných štátov Európy.

V súčasnosti pre migračnú krízu pretrvávajú kontroly na hraniciach ďalších štyroch štátoch Schengenu – Rakúska, Nemecka, Dánska a Nórska.

Švédsko má dlhodobú tradíciu v prijímaní migrantov, zlom ale nastal v roku 2015, keď v krajine požiadalo o azyl 163.000 ľudí. Podpredsedníčka vlády Asa Romsonová vlani v novembri so slzami v očiach oznámila, že Švédsko už nemôže prijať viac žiadateľov o azyl a obnovuje hraničné kontroly.

Prijatie veľkého množstva migrantov vyvolalo vo švédskej spoločnosti napätie. Slovenský europoslanec József Nagy bol členom delegácie Európskeho parlamentu, ktorá navštívila švédske mesto Malmö. Miestni policajti sa Nagyovi posťažovali, že situáciu v zónach, kde žijú migranti, nezvládajú, lebo nemajú dostatok príslušníkov. Europoslanec pripomenul, že len v Malmö bolo od 15. júla do 15. septembra podpálených 90 áut.

Viacero protestov a výtržnosti nedávno vyvolalo znásilnenie 30-ročnej vozíčkarky šiestimi migrantmi v švédskom mestečku Visby. Vyšetrujúci lekár skonštatoval u ženy šokový stav a ťažké zranenia. Hoci polícia odmietla s ohľadom na politickú korektnosť uviesť národnosť páchateľov, miestne médiá informovali, že to boli azylanti.

Švédska polícia šesticu mužov v krátkom čase zadržala. Medzičasom však žiadateľov o azyl, na ktorých podala trestné oznámenia, prepustila na slobodu, čo vyvolalo vlnu nevôle miestnych obyvateľov.

 

Švédska vláda rozhodla o predĺžení hraničných kontrol

Švédsky minister vnútra Anders Ygeman rozhodnutie odôvodnil ohrozením vnútornej bezpečnosti krajiny.

Švédska vláda dnes rozhodla o predĺžení hraničných kontrol o tri mesiace. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

„Hrozba našej vnútornej bezpečnosti od momentu, keď sme prvý raz obnovili hraničné kontroly, stále pretrváva,“ povedal dnes švédsky minister v rádiu. Dočasné kontroly sa týkajú najmä Öresundského mosta, ktorý spája Švédsko a Dánsko, a prístavov na juhu krajiny. Pôvodne sa mali skončiť 12. novembra.

Predlžovanie hraničných kontrol v schengenskom priestore podlieha súhlasu Európskej komisie, ktorá to povolila s tým, že ešte nie sú splnené všetky podmienky pre obnovenie voľného pohybu osôb v plnom rozsahu.

Prípadné zrušenie dočasných kontrol na hraniciach by podľa názoru EK mohlo viesť k opätovnému zvýšeniu počtu migrantov smerujúcich z Grécka do iných štátov Európy.

V súčasnosti pre migračnú krízu pretrvávajú kontroly na hraniciach ďalších štyroch štátoch Schengenu – Rakúska, Nemecka, Dánska a Nórska.

Švédsko má dlhodobú tradíciu v prijímaní migrantov, zlom ale nastal v roku 2015, keď v krajine požiadalo o azyl 163 000 ľudí. Podpredsedníčka vlády Asa Romsonová vlani v novembri so slzami v očiach oznámila, že Švédsko už nemôže prijať viac žiadateľov o azyl a obnovuje hraničné kontroly.

Situáciu s migrantmi nezvládajú

Prijatie veľkého množstva migrantov vyvolalo vo švédskej spoločnosti napätie. Slovenský europoslanec József Nagy bol členom delegácie Európskeho parlamentu, ktorá navštívila švédske mesto Malmö.

Miestni policajti sa Nagyovi posťažovali, že situáciu v zónach, kde žijú migranti, nezvládajú, lebo nemajú dostatok príslušníkov. Europoslanec pripomenul, že len v Malmö bolo od 15. júla do 15. septembra podpálených 90 áut.

Viacero protestov a výtržnosti nedávno vyvolalo znásilnenie 30-ročnej vozíčkarky šiestimi migrantmi v švédskom mestečku Visby. Vyšetrujúci lekár skonštatoval u ženy šokový stav a ťažké zranenia. Hoci polícia odmietla s ohľadom na politickú korektnosť uviesť národnosť páchateľov, miestne médiá informovali, že to boli azylanti.

Švédska polícia šesticu mužov v krátkom čase zadržala. Medzičasom však žiadateľov o azyl, na ktorých podala trestné oznámenia, prepustila na slobodu, čo vyvolalo vlnu nevôle miestnych obyvateľov. 

 

Europoslanci: Slovenské predsedníctvo priblížilo prácu Bruselu ľuďom

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie (EÚ) priblížilo prácu Bruselu ľuďom na Slovensku. Zhodujú sa na tom viacerí slovenskí europoslanci

“Slovensko a jeho štátna správa vrátane Národnej rady sa poeurópštila. Podarilo sa vzbudiť záujem ľudí o EÚ a snáď sa to prejaví v ďalších eurovoľbách,” povedal József Nagy z Mosta-Híd. Ocenil aj zabezpečenie bratislavského summitu lídrov EÚ.

Aj Moniku Flašíkovú Beňovú (Smer-SD) teší, že sa Slovensko hlási k EÚ a vďaka predsedníctvu sa únia priblížila k ľuďom. Samotné predsedníctvo je však pre ňu len administratívna záležitosť. “Slovensko ju zvláda slušne, primerane, nič nepokazilo,” zhodnotila.

Podobný názor má aj Boris Zala. “Predsedníctvo je len správa EÚ. Neznamená to, že má Slovensko niečo priniesť,” poznamenal a zároveň vyzdvihol bratislavský summit, hoci jeho výsledky boli podľa neho skromné.

Podľa Eduarda Kukana sa Slovensko ujalo predsedníctva “veľmi efektívne”. Zatiaľ nepočul žiadnu kritiku v tejto súvislosti. Súhlasí, že predsedníctvo je len správa vecí únie. Lepšie ju podľa neho robia menšie krajiny, akou je aj Slovensko.

Anna Záborská z KDH je spokojná s prezentáciou programov v pléne aj vo výboroch Európskeho parlamentu. Verí, že Slovensko do konca predsedníctva, teda do konca roka, nič nepokazí. Jana Žitňanská (NOVA) verí, že predsedníctvo pomôže priblížiť ľuďom prácu Európskej únie.

Slovenské predsedníctvo začalo dobre aj podľa Ivana Štefanca z KDH a Pála Csákyho z SMK. Vladimír Maňka (Smer-SD) hovorí dokonca o vysokej profesionalite. “Slovensko si hanbu nerobí,” vyhlásil.

 

Europoslanec J. Nagy: Migranti idú tam, kde majú lepšie podmienky

Riešenie vidí buď v obnovení hraničných kontrol v celom Schengene, alebo vo výraznom znížení prílevu migrantov.

Brusel 29. septembra (TASR) - Migrantov nie je možné udržať na mieste, ktoré im určíme, ak niekde inde vidia lepšie podmienky. Vyhlásil to poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy (Most-Híd), ktorý pred dvoma týždňami navštívil s delegáciou EP mesto Malmö na juhu Švédska.

Riešenie vidí buď v obnovení hraničných kontrol v celom Schengene, alebo vo výraznom znížení prílevu migrantov. Podľa Nagya "utečenci nie sú hlupáci a vidia, v ktorých štátoch majú lepšie podmienky, preto je veľmi ťažké ich udržať na mieste, kde nechcú byť". Preto si myslí, že presídľovanie migrantov na základe povinných kvót nemôže fungovať, pretože si nakoniec aj tak sami vyberú štát, v ktorom chcú žiť.

Nagy uviedol, že migranti v čerstvo vybudovaných ubytovacích zariadeniach vo Švédsku okrem stravy dostávajú vreckové deväť eur denne a majú zadarmo dopravu a bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti. 

Okrem toho majú možnosť - ale nie povinnosť - pracovať. Podmienky pre migrantov sú aj oproti Dánsku a Nemecku natoľko lákavé, že Švédi museli obnoviť kontroly na hraniciach s Dánskom v Öresundskej úžine, ktorú pretína takmer osemkilometrový most. To spôsobilo komplikovanejší každodenný prechod pracovných síl cez hranicu, čo vyústilo do ekonomických strát, dodal europoslanec.

Zmienil aj fakt, že do Švédska prišlo tento rok 35.000 detí a mládežníkov bez sprievodu. "Mnohí z nich len deklarujú, že majú menej ako 18 rokov, čo im zjednodušuje azylové konanie," uviedol a dodal, že za tento rok 18.000 z nich zmizlo z ubytovní, kam migrantov umiestnili. Miestna polícia pre delegáciu EP uviedla, že mnohí údajne utekajú za svojimi známymi v iných oblastiach Švédska alebo do Nórska. 

Švédski policajti v Malmö sa posťažovali, že situáciu v zónach, kde žijú migranti, nezvládajú, lebo nemajú dostatok príslušníkov. Nagy pripomenul, že len v Malmö bolo od 15. júla do 15. septembra podpálených 90 áut. 

Iný pohľad zastáva europoslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý si myslí, že pohyb migrantov v Európe je výsledkom toho, že EÚ nemá jednotný azylový systém. "Musíme počítať s tým, že migrantov niekam relokujeme a oni sa možno slobodne rozhodnú, že pôjdu inde," oponoval svojmu kolegovi z EP. 

Podľa Zalu by sa problém vyriešil, ak by mali migranti v každom členskom štáte rovnaké sociálne výhody. Europoslanec Nagy to označil za nereálne bez toho, aby sa EÚ najprv nepohla bližšie smerom k politickej únii.

 

Europoslanec Nagy: Migranti idú tam, kde majú lepšie podmienky

Migrantov nie je možné udržať na mieste, ktoré im určíme, ak niekde inde vidia lepšie podmienky. Vyhlásil to poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy (Most-Híd), ktorý pred dvoma týždňami navštívil s delegáciou EP mesto Malmö na juhu Švédska.

Riešenie vidí buď v obnovení hraničných kontrol v celom Schengene, alebo vo výraznom znížení prílevu migrantov. Podľa Nagya “utečenci nie sú hlupáci a vidia, v ktorých štátoch majú lepšie podmienky, preto je veľmi ťažké ich udržať na mieste, kde nechcú byť”. Preto si myslí, že presídľovanie migrantov na základe povinných kvót nemôže fungovať, pretože si nakoniec aj tak sami vyberú štát, v ktorom chcú žiť.

Nagy uviedol, že migranti v čerstvo vybudovaných ubytovacích zariadeniach vo Švédsku okrem stravy dostávajú vreckové deväť eur denne a majú zadarmo dopravu a bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti.

Okrem toho majú možnosť – ale nie povinnosť – pracovať. Podmienky pre migrantov sú aj oproti Dánsku a Nemecku natoľko lákavé, že Švédi museli obnoviť kontroly na hraniciach s Dánskom v Öresundskej úžine, ktorú pretína takmer osemkilometrový most. To spôsobilo komplikovanejší každodenný prechod pracovných síl cez hranicu, čo vyústilo do ekonomických strát, dodal europoslanec.

Zmienil aj fakt, že do Švédska prišlo tento rok 35.000 detí a mládežníkov bez sprievodu. “Mnohí z nich len deklarujú, že majú menej ako 18 rokov, čo im zjednodušuje azylové konanie,” uviedol a dodal, že za tento rok 18.000 z nich zmizlo z ubytovní, kam migrantov umiestnili. Miestna polícia pre delegáciu EP uviedla, že mnohí údajne utekajú za svojimi známymi v iných oblastiach Švédska alebo do Nórska.

Švédski policajti v Malmö sa posťažovali, že situáciu v zónach, kde žijú migranti, nezvládajú, lebo nemajú dostatok príslušníkov. Nagy pripomenul, že len v Malmö bolo od 15. júla do 15. septembra podpálených 90 áut.

Iný pohľad zastáva europoslanec Boris Zala (Smer-SD), ktorý si myslí, že pohyb migrantov v Európe je výsledkom toho, že EÚ nemá jednotný azylový systém. “Musíme počítať s tým, že migrantov niekam relokujeme a oni sa možno slobodne rozhodnú, že pôjdu inde,” oponoval svojmu kolegovi z EP.

Podľa Zalu by sa problém vyriešil, ak by mali migranti v každom členskom štáte rovnaké sociálne výhody. Europoslanec Nagy to označil za nereálne bez toho, aby sa EÚ najprv nepohla bližšie smerom k politickej únii.

 

József Nagy: Memorandum pre zachovanie národnostných škôl v krajinách EÚ

József Nagy, europoslanec strany Most-Híd predložil ministrovi školstva Strasbourgské Memorandum - odborné odporúčania k reorganizácii systému školstva na Slovensku, ktoré vzniklo 2. februára 2016 vo Francúzsku, na pôde Európskeho parlamentu, na medzinárodnej odbornej konferencii o princípoch, skúsenostiach v zachovaní malých národnostných škôl v krajinách EÚ a o návrhoch riešení.

Vážený pán Minister,

dovoľte mi, aby som Vám predložil Strasbourgské Memorandum, odborné odporúčania k reorganizácii systému školstva na Slovensku, ktoré vzniklo 2. februára 2016 vo Francúzsku, na pôde Európskeho parlamentu, na medzinárodnej odbornej konferencii o princípoch, skúsenostiach v zachovaní malých národnostných škôl v krajinách EÚ a o návrhoch riešení.

Podujatie sa konalo v Strasbourgu, za účasti mnohých medzinárodných expertov z Fínska, z Talianska-Južného Tirolu, Nemecka, Dánska a samozrejme aj zo Slovenska. Okrem záujemcov z Európskeho parlamentu sa zúčastnilo na odbornej konferencii vyše 100 slovenských riaditeľov škôl a starostov-zriaďovateľov, ako aj členovia odborových organizácií pedagógov a odborných inštitúcií.

 

Pán Minister, 

verím, že ako politická špička vlády pre školstvo nájdete čas, aby ste sa osobne zoznámili s obsahom tohoto listu a najmä Memoranda. Napriek odbornému obsahu táto téma má aj výsostne politický rozmer, preto rád by som to s Vami prediskutoval pri našom najbližšom možnom osobnom stretnutí.

O politickom rozmere rušenia malých škôl svedčí aj to, že parlament pred rokom schválil na návrh Most-Híd dočasný odklad účinnosti zákona s cieľom vytvorenia priestoru nájsť čo najprijateľnejšie riešenia a zároveň naplniť úsporné ciele ministerstva. Iste neušlo Vašej pozornosti, že táto právna úprava mnohonásobne postihuje počet základných škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín.

Keďže zápis do základných škôl nepozná termín volebnej kampane, rodičia a pedagógovia chcú vedieť, čo ich čaká v septembri. Ako zrejme dobre viete, do januára 2016 nevzniklo žiadne reprezentatívne odborné stanovisko v tomto smere zo strany zainteresovaných - zriaďovateľov, odborných a rodičovských organizácií pre rozmanitosť prípadov a možných riešení.

Ako europoslanec, ktorý osobne nie som súčasťou predvolebného zápasu, som sa podujal skoordinovať požiadavky a odborné odporúčania, vrátane najlepšej medzinárodnej praxe, z čoho vzniklo 17 bodové Memorandum, ako základ pre politické rozhodnutie. 

V predvolebnom období prijať politickú deklaráciu o postoji v tejto téme nevidím ako problematické, skôr naopak, preto si Vás s tým dovoľujem osloviť.

Sám by som ako absolútnu prioritu vyzdvihol zvážiť deklarovať:

1, úmysel vylúčenia škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín z pôsobnosti ustanovení zákona o minimálnych počtoch žiakov  (čo najskôr kvôli zápisom)

2, úmysel zachovania základného školstva v doterajšej decentralizovanej štruktúre (nezoštátnenie)

3, úmysel zákonnej definície národnostného školstva v školskom zákone a v súvisiacich predpisoch

4, úmysel vytvorenia sekcie alebo odboru národnostného školstva na ministerstve

5, úmysel naďalej sa zdržať zavedenia niekoľkokrát zavrhnutého alternatívneho vyučovania - bilingválnych škôl, ako nesprávneho technokratického riešenia, ktoré je neakceptovateľné rovnako pre Slovákov, ako aj pre menšiny na národnostne zmiešaných územiach.

Mnohé zo 17 bodov uvedených v Memorande si už ministerstvo dávno osvojilo a verím, že aj ostatné dokáže akceptovať, ako odporúčania domácich a medzinárodných odborníkov, ktoré vznikli na základe medzinárodných skúseností.

Uvedomujeme si, že naše školstvo zápasí s finančnými problémami. Viackrát sme politicky poukazovali na to, že posudzovať oprávnenosť existencie jednotlivých škôl na základe finančných ukazovateľov paušálne pre celú SR a pre všetky typy základných škôl nie je najsprávnejšie. Preto Vás prosím, vyjadrite sa verejne k tomu Memorandu čo najskôr, v záujme dotknutých detí, rodičov a nie v poslednej rade aj pedagógov a samospráv obcí ešte pred demisiou tejto vlády.

Ďakujem.

 

József Nagy

poslanec Európskeho parlamentu

Európska ľudová strana, Most-Híd

 

STRASBOURGSKÉ MEMORANDUM

 

Odborné odporúčania k reorganizácii školského systému na Slovensku
1. Výučba v materinskom jazyku je kľúčovou podmienkou zachovania existencie a rozvoja tradičných národnostných menšín.
2. K výučbe a osvojeniu menšinových jazykov, ďalej k výučbe a učeniu sa v menšinových jazykoch je neodkladne potrebný bezproblémový prístup na každej úrovni školského systému od materských škôl až po vysokoškolské štúdium.
3. Štát by nemal pobádať príslušníkov národnostných menšín, aby išli študovať do ich materskej krajiny alebo tam žiť.
4. V oblasti vzdelávania neexistuje univerzálne riešenie “šité na každého“, napriek tomu štáty treba motivovať k využívaniu pozitívnej diskriminácie v rámci menšinového školstva. Cieľom opatrení je reálna spoločenská rovnosť, vzájomné porozumenie a mierové spolužitie väčšinových a menšinových komunít.
5. Treba zaručiť zachovanie miestnych menšinových školských sietí. Pre príslušníkov národnostných menšín žijúcich mimo sídla tradičnej národnostnej menšiny, tam, kde je veľký počet takých ľudí a sú na to možnosti, treba zabezpečiť podmienky na vzdelávanie v materinskom jazyku.
6. Úrady by mali brať do úvahy aj demografický vývoj, môže sa stať, že osoby patriace k národnostným menšinám opustia svoje bydliská, svoje domovy. Zachovanie miestnych menšinových školských sietí sa aj preto odporúča vo zvýšenej miere. Miestne malé školy zabezpečujúce kvalitné vzdelávanie poskytujú príležitosť pre rodičov, mladé rodiny zostať na svojich bydliskách, čo prispieva k rozvoju miestnych osád.
7. Štátom zavedené opatrenia týkajúce sa vzdelávania v jazyku menšín by mali byť pružné, čo zabezpečí ich dobré fungovanie. V prípade menšín žijúcich v bloku, ojedinele alebo izolovane môžu byť iné riešenia životaschopné a udržateľné.
8. K reorganizácii systému malých škôl je nevyhnutná pedagogická odbornosť. Odbornou otázkou je, aký počet žiakov vyžaduje efektívne a kvalitné vzdelávanie.
9. Vzdelávanie v jazyku menšín je často dôsledkom miestnych potrieb, preto by sa malo podporovať pravidelné monitorovanie týchto potrieb. Pasívny prístup štátu k tejto otázke nie je správne. Vedomé rozhodovanie rodičov a mladých ľudí by malo byť v tejto oblasti posilnené a podporované.
10. Je žiaduca účinná konzultácia so zástupcami menšín vzhľadom na všetky opatrenia súvisiace so vzdelávaním, lebo tieto môžu mať často bezprostredný a nečakaný vplyv na vzdelávanie v menšinovom jazyku. Nie je možné, aby sa rozhodlo bez tých, ktorých sa to najviac týka.
11. Treba hľadať životaschopné riešenia za účasti zástupcov menšín, odborníkov na vzdelávanie, školských rád, miestnych úradov a štátnych orgánov.
12. Pri zlúčení škôl alebo pri vytvorení odlúčených tried treba použiť riešenia a vyučovacie metódy, ktoré eliminujú negatívne dopady na menšinové komunity. Tvorba odlúčených tried je životaschopným riešením hlavne v prípade príslušníkov národnostných menšín žijúcich ojedinele.
13. Prevádzkovanie školských autobusov je dobrým riešením iba v prípade, ak ich žiaci využívajú na krátke vzdialenosti, a ich rodičia tým nemajú ďalšiu záťaž.
14. Na základe skúseností z projektu Teach for All by bolo možné vytvoriť podobný projekt s aktivitami prispievajúcimi k vývoju menšinových škôl, ako napríklad každodenná komunikácia žiakov so svojimi slovenskými rovesníkmi. Financovanie projektu by neznamenalo ďalšie zaťaženie miestnych samospráv a škôl.
15. Zavedenie alternatívnych dvojjazyčných škôl urýchľuje proces asimilácie - pri minimálnom ekonomickom prínose by zlúčenie malo za následok odumieranie menšinového vzdelávania.
16. Decentralizácia školstva bolo správnym rozhodnutím. Nemôžme súhlasiť s čiastočným alebo úplným "zoštátnením" navrhnutým Ministerstvom školstva, čo by viedlo k odstráneniu školskej samosprávy a k zániku efektívnej trojice odborník-rodič-správca.
17. Vytvorenie právneho rámca menšinového vzdelávania v rámci školského zákona: osobitná kapitola o vzdelávaní národnostných menšín a tento pojem sa má objaviť vo všetkých súvisiacich nariadeniach a zákonoch.

 

Najväčšia výzva je pohraničná stráž EÚ, tvrdí József Nagy

Europoslanec Ivan Štefanec tvrdí, že holandské predsedníctvo v EÚ prichádza v ťažkých časoch a rozhodnutia prijaté v najbližších mesiacoch budú pre dlhodobé a funkčné riešenie migračnej krízy zásadné.

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) - Najväčšia výzva počas holandského predsedníctva v EÚ je vytvorenie pohraničnej stráže EÚ, ktorá ako jediná dokáže zastaviť ilegálnu migráciu a obnovenie schengenského voľného pohybu. Uviedol to slovenský europoslanec József Nagy. Europoslanec zároveň dodáva, že pred referendom vo Veľkej Británii to môže byť aj o zániku EÚ alebo naopak, aj o jej budúcej federalizácii. Ak to nezvládnu Holanďania, ostáva Čierny Peter pre slovenské predsedníctvo, dodal Nagy.

Europoslanec Ivan Štefanec tvrdí, že holandské predsedníctvo prichádza v ťažkých časoch. "Rozhodnutia prijaté v najbližších mesiacoch budú pre dlhodobé a funkčné riešenie migračnej krízy zásadné. Je pozitívne, že Holandsko sa chce sústrediť na dobudovanie Jednotného vnútorného trhu. Na druhej strane som očakával väčší dôraz na podporu malého a stredného podnikania," uviedol Štefanec. 

Holandský premiér Mark Rutte počas plenárnej rozpravy o prioritách holandského predsedníctva v Rade EÚ vyhlásil, že treba dosiahnuť konkrétne výsledky a zaistiť ich viditeľnosť, aby sme mohli čeliť rastúcemu skepticizmu naprieč Európou. Utečenecká kríza bude hlavnou prioritou holandského predsedníctva, vyhlásil v rozprave premiér Rutte. Vo svojom prejave zdôraznil najmä nevyhnutnosť rýchleho zavedenia dohôd s Tureckom do praxe s cieľom znížiť tlak na vonkajšie hranice EÚ. Holandský premiér tiež podčiarkol potrebu zaistiť bezpečné podmienky prijímania utečencov, obnoviť kontrolu nad vonkajšími hranicami EÚ, a to najmä v Grécku, dokončiť zriaďovanie hotspotov a vyriešiť otázku registrácie žiadateľov o azyl. "Súčasné čísla prichádzajúcich migrantov nie sú udržateľné. Dochádza nám čas. Potrebujeme výrazné zníženie ich počtu v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch," vyhlásil Rutte. 

Medzi ďalšie priority holandského predsedníctva patrí podpora rastu zamestnanosti, zvýšenie stability eurozóny, intenzívnejšie využívanie príležitostí, ktoré ponúka jednotný trh, a to najmä v oblasti digitálnych služieb, a zníženie "nadmernej regulácie, ktorá obmedzuje ľudí a spoločnosti," dodal Rutte. 

Európski ľudovci diskutovali v Bratislave o sociálnych otázkach

Euroľudovci sa zaoberajú aj otázkou rovnakej mzdy za rovnakú prácu v EÚ.

Pod vedením predsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente sa minulý týždeň v Bratislave zišlo širšie predsedníctvo skupiny. Zo slovenských politických strán do EPP patria KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SMK.

Diskutovali o sociálnych otázkach aj reforme dlhodobého európskeho rozpočtu. Skupina mala na programe diskusie o dvoch „policy papers“.

Dokument s názvom „Moderná sociálna Európa“ pripravil maltský europoslanec a koordinátor skupiny vo výbore pre sociálne veci David Casa. Europoslanci o sociálnej politike EÚ hovorili aj s eurokomisárkou Marianne Thyssen.

K rozpočtu zase debatovali s eurokomisárkou zodpovednou za rozpočet Kristalinou Georgievou.

 

Rovnaká práca – rovnaká mzda?

„Sociálne otázky v Európe si vyžadujú okamžitú pozornosť tvorcov politík. EÚ ukázala, že opatrenia na európskej úrovni môžu mať zásadný dopad na životy občanov a no stále je toho veľa, čo treba urobiť,“ hovorí Malťan David Casa.

Špeciálnu pozornosť skupina EPP venuje chystanému návrhu smernice o vysielaní pracovníkov v EÚ, ale aj návrhu, ktorý opakovane predniesol predseda Európskej komisie a ľudovecký politik Jean-Claude Juncker – zavedenie princípu “rovnakú mzdu za rovnakú prácu na rovnakom mieste” v celej EÚ.

„Normou nášho pracovného práva by mal byť rovnaký plat za rovnakú prácu na rovnakom mieste,“ povedal Juncker ako vo svojom poslednom príhovoru o stave únie tak aj na stretnutí s európskymi odbormi v septembri minulého roka.

„Ekonomická kríza neznamená, že sociálne trhové hospodárstvo nefunguje, problémom bolo, že sme jeho princípy nedostatočne aplikovali v našich ekonomikách,“ dodal pri tej príležitosti. Kritizoval tiež rozširujúcu sa prax zamestnávateľov nahrádzať pracovné zmluvy na dobu neurčitú zmluvami na dobu určitú. „Možno som staromódny, ale pre mňa je normálna pracovná zmluva, pracovná zmluva na dobu neurčitú.“

Rovnaké zaobchádzanie

“Ak zabezpečíme rovnaké zaobchádzanie pre všetkých pracovníkov, tak pomôžeme nielen našim pracovníkom v zahraničí, ale paradoxne dosiahneme aj presun mnohých investícií a kapacít zo západu do nových členských krajín bez iných ekonomických stimulov,” hovorí slovenský ľudovecký europoslanec József Nagy (Most-Híd).

“V Európskej únii je vďaka trhovej ekonomike a konkurencieschopnosti európskych podnikov najväčší sociálny blahobyt na svete. Existuje však veľmi výrazná teritoriálna nerovnosť v tomto blahobyte v dôsledku daného rozloženia priemyslu a investícií.”

“EU by mala motivovať nielen pohyb zamestnancov, ale aj mobilitu investícií na tie miesta, kde je vysoká nezamestnanosť. Motivácia ale nemá byť za cenu netransparentných štátnych stimulov,” uviedol József Nagy.

SKUPINY NÁVŠTEVNÍKOV V PARLAMENTE

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Napriek náročnej ceste autobusom je obrovský záujem o dvojdňové návšetvy parlamentu v Štrasbourgu alebo v Bruseli. V roku 2015 stodesať a v roku 2014 päťdesiatpäť účastníkov získalo možnosť návštevy Európskeho parlamentu. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať za ich záujem. Pomocou parlamentu je možné zorganizovať návštevy spojené s odbornými či politickými podujatiami. Takto získavajú možnosť bezplatne vycestovať do Európskeho parlamentu z celej republiky tí, ktorí sa zaujímajú o politiku Európskej únie.

Prosím sledujte informácie na stránke www.nagyjozsef.sk a na facebooku, prípadne pošlite témy, ktoré Vás zaujímajú.

STÁŽISTI NAŠEJ KANCELÁRIE 2015

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

V roku 2015 pracovalo 17 mladých ľudí v našej kancelárii v Európskom parlamente na jeden či dvojmesačnej stáži.

Po náročnom prijímacom konaní sme získali samých usilovných a pripravených spolupracovníkov. Verím, že ešte o nich budeme počuť v živote. Ďalšiu výzvu zverejníme v apríli za rovnakých podmienok ako v tomto roku: 1000 eur za mesiac pre 24 osôb. Úspešní účastníci získajú možnosť vrámci jedného a pol roka na jeden alebo dvojmesačnú stáž. Edina Tóth, Tímea Ružička, Gellért Zsilla, Gergely Galovics, Margaréta Kovács, Tünde Sátor, Erika Kovács, Zsófia Szapu, Csilla Varga, Tamás Héger, Anita Zátori, Evelin Bíró, Ádám Kalina, Alexandra Koczó, Szilvia Madarász, Csilla Bugár a Előd Orosz.

Ďakujeme za pomoc a prajeme vela úspechov!

Slovenskí europoslanci vítajú smernicu o ekologizácii kotlov

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Stredne veľké kotle, ktoré majú výkon od jedného do 50 megawatov a ktoré sa týkajú aj Slovenska, zatiaľ nie sú právne ošetrené.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali o legislatívnom návrhu, ktorý žiada zavedenie obmedzení platných v celej EÚ na emisie oxidu siričitého a oxidov dusíka pre stredne veľké spaľovacie zariadenie, akými sú generátory elektrickej energie alebo obytné či priemyselné vykurovacie systémy. Tento návrh sa týka viacerých krajín EÚ, vrátane Slovenska, kde zasiahne okolo 600.000 domácností.

Na obmedzení emisií sa poslanci EP už dohodli s ministrami členských štátov únie. Vlády týchto krajín budú musieť postupne zavádzať prísnejšie limity v oblastiach, kde tieto emisie porušujú platné normy EÚ pre kvalitu ovzdušia.

Europoslanec EP Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý je v EP členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín víta návrh na obmedzenie emisií z tohto typu zariadení. Pripomenul, že malé zariadenia na získavanie energií a aj tie veľmi veľké, sú už regulované smernicami z roku 2009 a 2010. Stredne veľké kotle, ktoré majú výkon od jedného do 50 megawatov a ktoré sa týkajú aj Slovenska, zatiaľ nie sú právne ošetrené.

"Stredne veľké zariadenia na výrobu energií zvyšujú znečistenie ovzdušia siričitanmi a kysličníkmi dusíka a takisto prašnými časticami," upozornil Mikolášik. Ako lekár upozornil, že najmä vylučované prašné častice zvyšujú zdravotné riziká pre obyvateľstvo, preto je snaha presadiť túto smernicu.

Zavedenie záväzného právneho zariadenia pre stredne veľké spaľovacie zariadenia bude znamenať, že prevádzkovatelia takýchto tepelných centrál budú musieť zabezpečiť ich modernizáciu a technologické zníženie emisií NO2, NOX a SO2.

Europoslanec József Nagy (Most-Híd) spresnil, že toto nariadenie limituje minimálne technologické požiadavky na stredne veľké spaľovacie zariadenie, ktorými sú u nás väčšinou kotle na diaľkové vykurovanie. Patria sem ale aj elektrárne na plyn a biomasu alebo na paru v rôznych priemyselných prevádzkach.

"V EÚ je 150.000 takýchto kotlov, z toho na Slovensku zhruba 4000, ale v skutočnosti je u nás okolo 600.000 domácnosti vykurovaných diaľkovým ovládaním a dotýka sa ich toto nariadenie," opísal situáciu Nagy, bývalý slovenský minister pre životné prostredie.

József Nagy si myslí, že na úrovni EÚ sa dosiahol dobrý kompromis. Smernica stanovuje na zmenu stredne veľkých kotlov lehotu do roku 2025 až 2030, čo je podľa Nagya dostatočný časový odstup, aby nerástli ceny a ohrozené nebude ani konkurenčné prostredie, lebo budú platiť rovnaké podmienky pre celú EÚ.

Nagy upozornil, že dym produkovaný takýmto typom tepelných centrál okrem chemických škodlivín obsahuje aj jemné popolčeky, ktoré spôsobujú rakovinu a aj kyslé dažde, takže nová smernica bude prospešná tak pre ľudské zdravie ako aj pre ochranu prírody.

zdroj: tasr

J.Nagy odmietol 2 miliardy pre Grécko

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

S niektorými Nemcami z EPP odmietli Grécku uvoľnenie eurofondov

"Hlasovali sme proti eurofondom, mimo línie EPP, aby sme upozornili na to, že Grécko musí pokračovať v reformách, zastaviť šafárenie a plniť svoje záväzky a chrániť svoje hranice. Peniaze dostali aj bez našich hlasov.”

”Aj keby zajtra vypukol svetový mier, aj tak budú do EÚ prúdiť státisíce ekonomických migrantov z Afriky a z Ázie. Úlohou členských štátov je ochrana vonkajších hraníc, bez ohľadu na momentálnu humanitárnu krízu tak, aby zastavili ilegálnych ekonomických migrantov ešte pred vstupom do EÚ.” Europoslanec Nagy za Most-Híd navrhuje zriadenie spoločnej európskej pohraničnej stráže, ktorá by nastúpila tam, kde to členská krajina nezvláda. “Ak sa Slovensku vyhrážajú zastavením eurofondov za nesúhlas so záväzkom povinných kvót, tak čo by si zaslúžilo Grécko za to, že spôsobilo dve najväčšie krízy Európskej únie tesne za sebou?”-vysvetlil svoj postoj.

Foto:  Szecsődi Balázs

Volskwagen to nezlíže za všetkých

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Nielen automobilky, ale všetky zelené technológie stratili kredit

Veľmi veľa ľudí si vyberá tovar a služby aj podľa environmentálneho hľadiska a nie len podľa priameho úžitku. Emisná kauza prerástla do krízy dôvery v zelených technológiách.

Takýto mentálny posun ohrozuje omnoho viac pracovných miest ako tie, kde sa vyrábajú dieselové motory. 30 tonové kamióny sú nakoniec menej škodlivé ako bežný osobný automobil, pričom ročne umiera 430.000 ľudí pre škodlivé emisie a najviac sú ohrození práve vodiči. Skúšobne by mali odteraz prísne dohliadať, aby zákazníci dostávali neskreslené informácie nielen o emisiách ale aj o iných deklarovaných ekologických benefitoch tovarov a služieb. Nemusíme chodiť ani ďaleko, veď spomeňme si len na uvádzanú a reálnu spotrebu kúpených áut. Nielen všetky značky, ale aj všetky skúšobne v EÚ musia prejsť podľa nového nariadenia kontrolou do 31.marca, lebo oni umožnili podvodne optimalizovať merania. Budúcnosť patrí aj tak hromadnej doprave, hybridným vozidlám a elektromobilizmu. Budúcnosť patrí zelenej ekonomike. Len aby sme znova nezistili, že sme boli farboslepí.

EÚ: zrušené poplatky za ROAMING

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Mediálny, internetový a hlasový prenos za rovnaké ceny.

Asi jedným z najpopulárnejších rozhodnutí Európskeho parlamentu bude zrušenie poplatku za hovory zo zahraničia, finančne zaťažujúce dovolenkujúcich a pracujúcich v zahraničí.

Rozhodnutie zavádza od marca 2016 ďalšie zníženie cien a k 15. júnu 2017 budú roamingové poplatky úplne zrušené spolu s horibilnými poplatkami za dátový prenos. “Zrušením roamingu sme odstránili poslednú bariéru slobodného pohybu občanov v EÚ a komunikácia už nebude luxus. Schválenú sieťovú neutralitu vnímam ako EÚ bez elektronických hraníc a zároveň ako liberalizáciu prenosovej sústavy internetu” - povedal europoslanec za Most-Híd József Nagy. Znamená to, že každý káblový a mobilný internet bude slúžiť všetkým poskytovateľom za rovnakých podmienok na vysielanie mediálneho obsahu, obrazových a hlasových služieb. “ Rovnoprávny prístup k internetu naštartuje ekonomiku, uvoľní bariéry kreativity a ozdraví konkurenčné prostredie aj v takých oblastiach ekonomiky, ktoré sú len čiastočne viazané na dátový prenos. Je to šanca najmä pre mladé generácie.

TTIP- Buďme ostražití, nie paranoidní

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Obchodná dohoda s USA je šancou pre malé a stredné podniky

Spoločný euroatlantický trh pomôže najviac podnikom, ktorým doteraz bránili v exporte do USA administratívne vybavovačky. Ale populizmus a národný protekcionizmus to môžu ohroziť.

“TTIP bude najdôležitejšia dohoda 21. storočia. Vytvoríme 850 miliónový spoločný trh s USA, ktorý bude bez colných a administratívnych bariér. Rozbehne sa obchod aj v malom, pretože menším výrobcom sa teraz nevyplatí vybavovať kvantum papierov a certifikáty v USA. Rozšírením jednotného trhu od Honolulu, cez Atlantu po Košice vytvoríme milióny pracovných príležitostí” - povedal europoslanec József Nagy (Most-Híd), podľa ktorého vďaka TTIP sa na naše pulty dostanú nové tovary, bude väčší výber a konkurencia, a tým aj zníženie cien alebo zvýšenie kvality. Odporcovia, ktorí sa snažia zviditeľniť na téme, strašia, že budú ohrozené naše štandardy. Je to omyl, Európsky parlament zaviazal vyjednávačov, aby dohoda obsahovala, že sa nesmieme vzdať našich náročných noriem v oblasti životného prostredia, verejného zdravia ani sociálneho systému, musia sa rešpektovať európske predpisy aj ohľadom geneticky modifikovaných organizmov a v prípade sporov má rozhodovať súd v EU.

Odstráňte vnadidlá, ploty nepomôžu

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Motiváciou ekonomických migrantov sú aj deravé sociálne systémy

Europoslanec József Nagy verejne vyzval podpredsedu Európskej komisie Timmermansa, aby venoval pozornosť odstráneniu lákavých faktorov pre ilegálnych ekonomických migrantov

“Prečo toľkí smerujú práve do vybraných štátov EÚ? Uvedomme si konečne to, čo už vedia aj negramotní imigranti,” uviedol v júni poslanec Nagy v pléne Európskeho parlamentu. ”Sociálny systém bohatých členských krajín je lákavý a deravý, ako ementál. Jeho slabosti sú dobre známe aj mimo EÚ a ľahké zneužitie je vnadidlom aj pre tých, ktorým by sa aj doma mohlo dariť.” Podľa poslanca sa z dávok v cieľových krajinách pre ilegálnych migrantov dá pomerne dobre vyžiť a bez odstránenia lákadiel, migrácii nezabránia ani vysoké ploty, ani kvóty, ani zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach medzi štátmi EÚ. Zároveň vyzval Európsku komisiu, aby pripravila správu o motivačných faktoroch na strane členských štátov a zmapovala chyby v systéme sociálnych dávok pre ľudí, ktorí nemajú občianstvo v EÚ a žiada akčný plán pre odstránenie týchto motivačných faktorov.

József Nagy: Smer znova okopíroval Mostu návrh zákona, teraz o vdovských dôchodkoch

www.nagyjozsef.sk - 22.12.2015

Strana Smer podľa europoslanca Józsefa Nagya za Most-Híd okopírovala ich ďalší návrh zákona. Ešte ako poslanec NRSR v máji 2014 predložil zmenu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s cieľom vyrovnať diskriminačné rozdiely v poskytovaní vdovského dôchodku rušením časových obmedzení. Smer to vtedy odmietol, no teraz, pred voľbami, na poslednej schôdzi parlamentu ako vlastný návrh schválil. Za stratený čas každý vdovec či vdova prišla minimálne o 2.184 Eur.

“Na každom stretnutí s dôchodcami túto nespravodlivosť niekto vyčíta. Predložil som aj vyše 10.000 podpisov na podporu, ale ani to nepomohlo. Zmenu vtedy Smer nepodporil. Na to peniaze neboli, ale zato vlaky jazdili zadarmo. Aj pre zahraničných penzistov.”- hovorí József Nagy, ktorý bol pred voľbami do Európskeho parlamentu členom Výboru pre sociálne veci. Zmena sa týka vyše desaťtisíc invalidných alebo vo svojej mladosti ovdovených, ktorí mesačne prichádzajú o minimálne 136,50 Eur oproti tým, ktorí ovdoveli po roku 2004. Zákon Mostu mohol platiť už od septembra 2014. „Smer robí niečo pre ľudí len pred voľbami. Je to smutné, lebo za ten stratený čas ukrátili ovdovených starých ľudí minimálne o 2.184 Eur. S tým sa na volebných mítingoch asi chváliť nebudú.” - uviedol József Nagy, terajší europoslanec. Na poslednú chvíľu pred voľbami, pozmeňovacím návrhom poslanca Viliama Jasaňa (Smer) sa nárok na pozostalostný dôchodok vdovám a vdovcom po 1. januári 2016 obnoví, čiže bez ohľadu na to, že kedy sa splnila zákonom stanovená podmienka, ako je napr. vznik invalidity, dovŕšenie 50 rokov či dôchodkového veku. Tak, ako to Most-Híd navrhoval na jar v roku 2014.

József Nagy: Smer znova okopíroval Mostu návrh zákona, teraz o vdovských dôchodkoch

Strana Smer podľa europoslanca Józsefa Nagya za Most-Híd okopírovala ich ďalší návrh zákona. Ešte ako poslanec NRSR v máji 2014 predložil zmenu zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s cieľom vyrovnať diskriminačné rozdiely v poskytovaní vdovského dôchodku rušením časových obmedzení. Smer to vtedy odmietol, no teraz, pred voľbami, na poslednej schôdzi parlamentu ako vlastný návrh schválil. Za stratený čas každý vdovec či vdova prišla minimálne o 2.184 Eur.

“Na každom stretnutí s dôchodcami túto nespravodlivosť niekto vyčíta. Predložil som aj vyše 10.000 podpisov na podporu, ale ani to nepomohlo. Zmenu vtedy Smer nepodporil. Na to peniaze neboli, ale zato vlaky jazdili zadarmo. Aj pre zahraničných penzistov.”- hovorí József Nagy, ktorý bol pred voľbami do Európskeho parlamentu členom Výboru pre sociálne veci.

Zmena sa týka vyše desaťtisíc invalidných alebo vo svojej mladosti ovdovených, ktorí mesačne prichádzajú o minimálne 136,50 Eur oproti tým, ktorí ovdoveli po roku 2004. Zákon Mostu mohol platiť už od septembra 2014.

„Smer robí niečo pre ľudí len pred voľbami. Je to smutné, lebo za ten stratený čas ukrátili ovdovených starých ľudí minimálne o 2.184 Eur. S tým sa na volebných mítingoch asi chváliť nebudú.” - uviedol József Nagy, terajší europoslanec. 

Na poslednú chvíľu pred voľbami, pozmeňovacím návrhom poslanca Viliama Jasaňa (Smer) sa nárok na pozostalostný dôchodok vdovám a vdovcom po 1. januári 2016 obnoví, čiže bez ohľadu na to, že kedy sa splnila zákonom stanovená podmienka, ako je napr. vznik invalidity, dovŕšenie 50 rokov či dôchodkového veku. Tak, ako to Most-Híd navrhoval na jar v roku 2014.

Europoslanec Nagy odmietol dve miliardy pre Grécko

Chcel upozorniť na to, že Grécko musí pokračovať v reformách, zastaviť šafárenie a plniť svoje záväzky.

BRATISLAVA. Europoslanec József Nagy (Most-Híd), spolu s mnohými nemeckými kolegami z EPP na utorkovom hlasovaní odmietli uvoľnenie eurofondov pre Grécko vo výške dvoch miliárd eur.

"Hlasovali sme proti eurofondom, mimo línie EPP, aby sme upozornili na to, že Grécko musí pokračovať v reformách, zastaviť šafárenie a plniť svoje záväzky a chrániť svoje hranice."

Podľa Nagya ak sa Slovensku vyhrážajú zastavením eurofondov za nesúhlas so záväzkom povinných kvót, tak čo by si zaslúžilo Grécko za to, že spôsobilo dve najväčšie krízy Európskej únie tesne za sebou?

"Aj keby zajtra vypukol svetový mier, aj tak budú do EÚ prúdiť státisíce ekonomických migrantov z Afriky a z Ázie. Úlohou členských štátov je ochrana vonkajších hraníc, bez ohľadu na momentálnu humanitárnu krízu tak, aby zastavili ilegálnych ekonomických migrantov ešte pred vstupom do EÚ."

Europoslanec Nagy za Most-Híd navrhuje zriadenie spoločnej európskej pohraničnej stráže, ktorá by nastúpila tam, kde to členská krajina nezvláda. 

Slovenskí europoslanci vítajú smernicu o ekologizácii kotlov

Stredne veľké kotle, ktoré majú výkon od jedného do 50 megawatov a ktoré sa týkajú aj Slovenska, zatiaľ nie sú právne ošetrené.

Štrasburg 7. októbra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú dnes hlasovať o legislatívnom návrhu, ktorý žiada zavedenie obmedzení platných v celej EÚ na emisie oxidu siričitého a oxidov dusíka pre stredne veľké spaľovacie zariadenie, akými sú generátory elektrickej energie alebo obytné či priemyselné vykurovacie systémy. Tento návrh sa týka viacerých krajín EÚ, vrátane Slovenska, kde zasiahne okolo 600.000 domácností.

Na obmedzení emisií sa poslanci EP už dohodli s ministrami členských štátov únie. Vlády týchto krajín budú musieť postupne zavádzať prísnejšie limity v oblastiach, kde tieto emisie porušujú platné normy EÚ pre kvalitu ovzdušia.

Europoslanec EP Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý je v EP členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín víta návrh na obmedzenie emisií z tohto typu zariadení. Pripomenul, že malé zariadenia na získavanie energií a aj tie veľmi veľké, sú už regulované smernicami z roku 2009 a 2010. Stredne veľké kotle, ktoré majú výkon od jedného do 50 megawatov a ktoré sa týkajú aj Slovenska, zatiaľ nie sú právne ošetrené. 

"Stredne veľké zariadenia na výrobu energií zvyšujú znečistenie ovzdušia siričitanmi a kysličníkmi dusíka a takisto prašnými časticami," upozornil Mikolášik. Ako lekár upozornil, že najmä vylučované prašné častice zvyšujú zdravotné riziká pre obyvateľstvo, preto je snaha presadiť túto smernicu.

Zavedenie záväzného právneho zariadenia pre stredne veľké spaľovacie zariadenia bude znamenať, že prevádzkovatelia takýchto tepelných centrál budú musieť zabezpečiť ich modernizáciu a technologické zníženie emisií NO2, NOX a SO2.

Europoslanec József Nagy (Most-Híd) spresnil, že toto nariadenie limituje minimálne technologické požiadavky na stredne veľké spaľovacie zariadenie, ktorými sú u nás väčšinou kotle na diaľkové vykurovanie. Patria sem ale aj elektrárne na plyn a biomasu alebo na paru v rôznych priemyselných prevádzkach.

"V EÚ je 150.000 takýchto kotlov, z toho na Slovensku zhruba 4000, ale v skutočnosti je u nás okolo 600.000 domácnosti vykurovaných diaľkovým ovládaním a dotýka sa ich toto nariadenie," opísal situáciu Nagy, bývalý slovenský minister pre životné prostredie.

József Nagy si myslí, že na úrovni EÚ sa dosiahol dobrý kompromis. Smernica stanovuje na zmenu stredne veľkých kotlov lehotu do roku 2025 až 2030, čo je podľa Nagya dostatočný časový odstup, aby nerástli ceny a ohrozené nebude ani konkurenčné prostredie, lebo budú platiť rovnaké podmienky pre celú EÚ.

Nagy upozornil, že dym produkovaný takýmto typom tepelných centrál okrem chemických škodlivín obsahuje aj jemné popolčeky, ktoré spôsobujú rakovinu a aj kyslé dažde, takže nová smernica bude prospešná tak pre ľudské zdravie ako aj pre ochranu prírody.
József Nagy: Európa bude rásť aj v XXI. storočí a nebude len nostalgickým kontinentom seniorov

Europoslanci schválili na svojom poslednom zasadaní prípravu dohody storočia medzi USA a EÚ.

Rozhodnutie o TTIP považuje europoslanec József Nagy za dôkaz, že sa netreba báť zapojiť verejnosť do diskusie a že poslanci dokážu prijať zodpovedné rozhodnutie aj napriek tlaku populistov, laikov a lobistov. „S výsledkom som spokojný, keďže sa vylúčili reálne riziká ochrany spotrebiteľov a životného prostredia, ako aj rizikový návrh arbitráže. Európa bude rásť aj v XXI. storočí,” uviedol po hlasovaní o odporúčaniach k TTIP-u József Nagy, europoslanec za Most-Híd. József Nagy sa nástrahám spoločného trhu medzi USA a EU venuje od začiatku svojho mandátu vo Výbore pre Životné prostredie. 

Rokovania boli podľa Nagya náročné a často plné emócií, ale dohoda storočia TTIP nakoniec dostala zelenú od Európskeho parlamentu. „Výsledkom diskusie a kompromisov sú odporúčania, na základe ktorých majú pokračovať vyjednávači v práci,” uviedol Nagy. Pre občanov EU a USA dohoda TTIP podľa neho prinesie nové pracovné príležitosti vytvorením 850 miliónového trhu, vyššiu kvalitu a nižšie ceny v obchodoch vďaka väčšej konkurencii.

Jednoduchší pohyb tovarov a služieb, vzájomné uznávanie štandardov bez zbytočnej administratívy, certifikácií, colnej agendy a straty času pomôže najmä malým a stredným podniky, keďže nadnárodné spoločnosti tieto bariéry prekonávali aj doteraz. “Pre Slovensko navyše zblíženie štandardov v automobilovom priemysle prinesie nárast exportu, tisíce dobre platených miest a nové príležitosti pre subdodávateľov aj pre americké automobilky,” doplnil europoslanec Nagy.

"Som rád že pôvodne navrhovaný arbitrážny mechanizmus riešenia sporov medzi investormi a štátmi (ISDS) nebude začlenený do TTIP,“ vyhlásil Nagy. Zároveň, tak ako pre mnohé členské štáty, aj pre Slovensko by bolo podľa neho výhodné, ak by dohoda obsahovala nejaký nový systém riešenia týchto sporov, tak, ako to aj európsky parlament žiada. „Prijatím novej dohody o urovnávaní sporov medzi investormi a verejným sektorom by skončila platnosť starých bilaterálnych arbitrážnych dohôd so Spojenými štátmi, v ktoré dnes platia a majú oveľa prísnejšie pravidlá,” dodal na záver József Nagy (Most-Híd) v Štrasburgu.

Sedemdesiat miliónov eur navyše zníži migračný tlak, tvrdí europoslanec József Nagy

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) József Nagy (Most-Híd) vo štvrtok uviedol, že od navýšenia rozpočtu pre agentúry EÚ zaoberajúce sa migráciou očakáva zmiernenie migračného tlaku a záchranu ľudských životov.

Európsky parlament v stredu podporil návrh Európskej komisie na zvýšenie tohtoročného rozpočtu pre tri agentúry EÚ zaoberajúce sa riadením migračných tokov a pre dva fondy EÚ pre migráciu. Navýšenie predstavuje sumu vo výške 69,6 milióna eur.

„Parlament urobil ďalší konkrétny krok pre pomoc členským štátom v boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu. Schválili sme navýšenie rozpočtu o 69,6 milióna eur pre tri európske organizácie na manažment migrácie. Očakávam od toho zmiernenie tlaku a záchranu ľudských životov v ohrození," uviedol Nagy v reakcii na túto udalosť.

Poslanec, ktorý je členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti, pripomenul, že prijímateľmi vyššej finančnej pomoci sú Frontex, čiže spoločná agentúra európskych pohraničníkov a cudzineckej polície pre pomoc pri ochrane vonkajších hraníc EU, policajná agentúra EÚ Europol a Európsky azylový podporný úrad (EASO ).

Podľa jeho slov sú dodatočne vyčlenené peniaze určené najmä na posilnenie hliadok na mori, nad morom, ale aj na balkánskej ceste cez Grécko, Bulharsko, Maďarsko. Ďalej pôjdu na boj proti prevádzačom ľudí, na odhalenie teroristov medzi migrantmi a azylantmi a proti činnosti teroristov a prevádzačov na internete a na sociálnych sieťach, ako aj na identifikáciu a spracovanie údajov imigrantov, na organizáciu relokácie do iných krajín a na vyhostenie tých, ktorí nespĺňajú podmienky azylu alebo porušili podmienky ich prijatia.

„Okrem takmer 70-miliónovej hotovosti sme schválili ďalšie viazané rozpočtové prostriedky vo výške 57 miliónov eur, presunuté z kapitoly na vývoj európskeho navigačného systému Galileo," upozornil Nagy. Podľa neho sa tak stalo preto, lebo sa za prvý polrok 2015 ukázalo, že januárové jednorazové navýšenie rozpočtu agentúry Frontex o 17 miliónov eur bolo správne rozhodnutie. Spresnil, že efektivita medzinárodných operácií sa výrazne zvýšila v oblasti monitoringu, pri záchrane ľudí a najmä v zachytávaní migrantov pred ich ilegálnym vstupom na územie EU.

„Stále však nie je vyriešený mechanizmus pre udržanie ilegálnych migrantov v krajinách ich pôvodu," povedal v závere Nagy.

Kto donúti majiteľov pozemkov pokosiť agresívne rastliny?

Jeden z najagresívnejších alergénov spomedzi rastlín už pomaly cítiť vo vzduchu. Palina mala pôvodne nastúpiť v polovici júla, horúce počasie jej kvitnutie urýchlilo.

Tento mesiac sa ku nej pridá ambrózia, ktorá vie rovnako potrápiť alergikov. Obe patria medzi invázne druhy rastlín a mali byť už skosené.

Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici vysvetľuje, že inváznymi sú preto, lebo dlho kvitnú, sú vitálne, odolné proti suchám či záplavám, sú schopné rásť na rôznych odlišných typoch stanovíšť. „Majú dobré rozmnožovacie schopnosti, napríklad tvoria veľa semien, z ktorých veľké percento vyklíči, rýchlo sa rozmnožujú aj vegetatívne a majú málo prirodzených nepriateľov – parazitov, chorôb,“ uviedla Lafférsová. Ich sezóna kvitnutia trvá až do neskorej jesene. Peľ ambrózie a paliny sa šíri vetrom aj na veľké vzdialenosti, kosiť ich treba ešte pred kvitnutím.

„Júl je mesiac, keď by mali byť všetky tieto rastliny zlikvidované, pretože sa do ovzdušia začínajú dostávať ich pele a spôsobujú tak zdravotné problémy alergikom,“ dodala mikrobiologička.

Alergia na peľ sa najviac prejavuje na dýchacích cestách. Na Slovensku ňou trpí asi niekoľko stotisíc ľudí. Postihnutých môže trápiť dýchavičnosť, kašeľ, slzenie, upchatý nos, žihľavka, žihľavka aj hnačka alebo zápcha, ako aj anafylaktická reakcia. Až 70 percent pacientov s alergickou nádchou trpí nosovými a očnými ťažkosťami súčasne. Pri zanedbaní liečby sa alergická nádcha môže rozvinúť do astmy.

Invázne druhy rastlín, akými sú palina, ambrózia, pohánkovec, boľševník či zlatobyľ, nie sú naše pôvodné, boli k nám dovezené prevažne z Ameriky a Ázie. Dnes už nemôžu zdobiť záhrady, parky či pozemky. Začali sa totiž nekontrolovane rozmnožovať a vytláčajú pôvodné a chránene druhy. Ich pele sú najagresívnejšie zo všetkých. Najlepšie sa im darí na neobhospodarovaných pôdach, na smetiskách, staveniskách a rumoviskách. Súvisle porasty tvoria popri cestách, železniciach a vodných tokoch, nevyhýbajú sa ani národným parkom.

Ich povinné odstraňovanie štát zaviedol aj do zákona. „Od septembra 2014 je účinná novela zákona o ochrane prírody, ktorá po novom upravuje spôsob odstraňovania inváznych druhov rastlín, za ich likvidovanie je zodpovedný vlastník pozemku,“ pripomenul hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Ak vlastník, správca alebo užívateľ pozemok nepokosí, môže ho na to upozorniť okresný úrad, ktorý mu určí lehotu. Ak ju nedodrží, úrad má možnosť vyrubiť sankcie. Obec môže odstrániť rastliny na náklady vlastníka pozemku, ale len po dohode s príslušným okresným úradom. Toto hovorí zákon, prax je však iná. Vlastníci svoje pozemky nečistia a prinútiť ich k tomu, to je beh na dlhé trate.

Okresný úrad vyzýva majiteľov pozemkov na odstránenie inváznych rastlín zväčša na podnet ochranárov alebo občanov, prípadne iných inštitúcií. „Chýbajú nám softvérové programy, technické vybavenie, aby v teréne pracovníci mohli identifikovať pozemok, na ktorom sa nachádzajú invázne rastliny. Nemáme GPS prístroje, nemáme programy na spracovanie údajov, nemáme program s vrstvami parciel, takže nevieme identifikovať v teréne pozemky,“ povedala Andrea Gajdošová z Okresného úradu v Rožňave. Tento rok už rožňavský úrad upozorňoval majiteľov na kosenie, niektorí pozemok vyčistili, sú však aj takí, ktorí sa úradníkom vyhrážajú.

Za nesplnenie povinnosti možno fyzickej osobe uložiť pokarhanie alebo pokutu do 3¤319,39 eura, podnikateľovi alebo firme pokutu do 9¤958,17 eura. Denník Pravda si zo 72 okresných úradov vybral 12 s otázkou, koľko pokút alebo pokarhaní uložili. Odpovedali iba štyri, v Rožňave, Prievidzi, Košiciach a Lučenci, tie doteraz sankcie neudelili.

Obce aj ochrancovia národných parkov tvrdia, že odstraňovanie inváznych rastlín je boj s veternými mlynmi. Na ich odstránenie nemajú peniaze ani ľudí.

„Pravidelne likvidujeme tieto rastliny, ale stretávame sa s tým, že niektoré inštitúcie, ktoré vlastnia pozemky, to nerobia,“ hovorí zo skúseností hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje. Najrozšírenejším je pohánkovec alebo krídlatka japonská, ktorú mesto pravidelne postrekuje. Voči nezodpovedným majiteľom však nemajú nijaký dosah. Často sa tiež stáva, že vlastník je neznámy, alebo ich je na jednej parcele viac. Vyčistenie potom platí štát. Ďureje si myslí, že by pomohla silnejšia kompetencia okresného úradu.

Starosta mestskej časti Košice-Ťahanovce Ján Nigut pripomenul, že problémy s inváznymi rastlinami sa začali, keď ľudia po roku 1989 prestali hospodáriť na svojich pozemkoch. „Pestovanie sa stalo nevýnosné a ľudia aj starnú, takže sme sa dostali do takého stavu, že pozemky sú neudržiavané a z toho titulu vznikajú potom problémy s rozmnožovaním týchto rastlín,“ povedal Nigut s tým, že likvidáciu alergénov riešia stále. „Už sme mali viacero stretnutí s občanmi, naposledy pred mesiacom, ale nepomáha to,“ podotkol. Neobrobená plocha sa v ich regióne podľa neho pohybuje od 70 do 100 hektárov. Reštrikcie podľa neho situáciu nevyriešia, odstránenie týchto rastlín by mal zadotovať štát.

Invázne rastliny sa dostali aj do chránených území. „Ničíme obrovské plochy inváznych rastlín mechanicky aj chemicky, ale ide o rozsiahle územia a jednoducho nie je v našich silách alebo možnostiach, aby sme ich odstránili úplne,“ povedal riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra Michal Kalaš. Čistenie lokalít robia pravidelne pracovníci oddelenia strážnej služby. „Je to boj s veternými mlynmi. Ale ak by sa to zanedbalo, tak to by bolo ešte horšie,“ mieni šéf parku. Podľa neho by takéto práce mohli robiť nezamestnaní v rámci aktivačných prác.

Europoslanec József Nagy (Most-Híd), bývalý minister životného prostredia, uviedol, že invázne druhy rastlín spôsobujú v EÚ každoročne škody v hodnote 12 miliárd eur. Riešenie je podľa neho v rukách samospráv, ktoré by v nasledujúcich týždňoch mali venovať veľkú pozornosť prevencii a verejným oznamom.

József Nagy vyzýva bohaté krajiny EÚ k odstráneniu vnadidiel na migrantov

Europoslanec József Nagy verejne vyzval podpredsedu Európskej komisie Timmermansa, aby venoval pozornosť odstráneniu lákavých faktorov pre ekonomických migrantov

Motiváciou pre ilegálnych prisťahovalcov sú aj nedokonalé sociálne systémy cieľových krajín. Nikto však netlačí na ich zlepšenie. Pred štvrtkovým európskym summitom o migrácii europoslanec József Nagy (Most-Híd) verejne vyzval podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa, aby venoval pozornosť odstráneniu lákavých faktorov pre ekonomických migrantov.

Na snímke europoslanec József Nagy (Most-Híd)

“Prečo toľkí smerujú práve do vybraných štátov EÚ? Uvedomme si konečne to, čo už vedia aj negramotní imigranti,” uviedol poslanec Nagy vo svojom prejave v pléne Európskeho parlamentu.”Sociálny systém viacerých bohatých členských krajín je lákavý a deravý, ako ementál. Jeho slabosti sú dobre známe aj za hranicami EÚ a ľahké zneužitie je vnadidlom aj pre tých, ktorým by sa aj doma mohlo dariť.”

Podľa slovenského poslanca sa z dávok a podpory v cieľových krajinách pre ilegálnych migrantov dá pomerne dobre vyžiť a bez odstránenia lákadiel, ďalšiemu nárastu migrácie nezabránia ani vysoké ploty, ani kvóty, ani zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach medzi štátmi EÚ.

“Jednoducho treba čo najrýchlejšie upchať trhliny, inak nie je tej hraničnej stráže či tranzitnej krajiny, ktorá by vedela zastaviť davy, ktoré sa raz na cestu vybrali,” upozornil József Nagy komisára Timmermansa.

Zároveň vyzval Európsku komisiu, aby pripravila podrobnú správu o motivačných faktoroch na strane členských štátov a zmapovala chyby v systéme sociálnych dávok pre ľudí, ktorí nemajú občianstvo v EÚ a žiada akčný plán pre odstránenie neželaných motivačných faktorov.

TASR informovala asistentka poslanca Európskeho parlamentu (EP) Józsefa Nagya Ilona Mikóczy.

J. Nagy: O niekoľko týždňov začína sezóna paliny

Bratislava 23. júna (TASR) - József Nagy: O niekoľko týždňov začína sezóna paliny. Invazívne druhy rastlín spôsobujú v EÚ každoročne škody v hodnote 12 ...

Bratislava 23. júna (TASR) - József Nagy: O niekoľko týždňov začína sezóna paliny. Invazívne druhy rastlín spôsobujú v EÚ každoročne škody v hodnote 12 miliárd eur.
V mierne suchom klimatickom pásme strednej Európy až 80% alergikov trpí práve alergiou dýchacích ciest. Na Slovensku je týmto druhom alergie postihnutých niekoľko stotisíc ľudí. Počet dotknutých osôb v južných okresoch Slovenska, kde teplejšia klíma ešte viac napomáha šíreniu rastlín, je trojnásobkom priemeru. Jedinou možnosťou prevencie je kosenie paliny ešte pred jej kvitnutím, t.j. jej likvidácia.
"Veľmi málo ľudí si uvedomuje povinnosť, ktorá u nás vstúpila do platnosti v minulom roku," povedal europoslanec József Nagy (Most-Híd), bývalý minister životného prostredia. Kľúč riešenia je podľa neho u samospráv, ktoré by v nasledujúcich týždňoch mali venovať veľkú pozornosť prevencii a verejným oznamom. "Ak toto nepomôže, tak podľa našej minuloročnej novelizácii zákona majú samosprávy právo zlikvidovať škodlivé rastliny na náklady vlastníka." Sezóna kvitnutia trvá od polovice júla až do prvých mrazov. Väčšina invazívnych rastlín sa nachádza na zanedbaných a nekultivovaných pozemkoch, čím v obývaných oblastiach spôsobujú zdravotné ťažkosti ľuďom trpiacim alergiou dýchacích ciest.
TASR informovala Ilona Kotolácsi Mikóczy, poradkyňa europoslanca Józsefa Nagya.

József Nagy z Bruselu adresuje výzvu ministrovi školstva

22. jún 2015

József Nagy (Most-Híd) poslanec Európskeho parlamentu zbiera podpisy europoslancov v Bruseli pod výzvu adresovanú ministrovi školstva Slovenskej republiky.

Dôvodom je nesúhlas s novým Rámcovým učebným plánom, ktorým rezort školstva prakticky znížil počet hodín maďarského jazyka (v učebnom pláne pod názvom „jazyk národnostnej menšiny a literatúra“) pre deti na prvom stupni základných škôl. Kým na slovenských školách majú žiaci na osvojenie si slovenského jazyka a literatúry určených týždenne 9 vyučovacích hodín, na školách s vyučovacím jazykom maďarským dostanú prváci 5, druháci 6, tretiaci a štvrtáci po 5 povinných vyučovacích hodín maďarského jazyka týždenne. Človek nemusí byť ani pedagógom, aby pochopil, že tento počet hodín malým žiakom nestačí.

„Spomenuté rozhodnutie direktívnym spôsobom zníži počet vyučovacích hodín maďarského jazyka na menšinových školách, čím priamo ohrozí aj šancu, že si dieťa na prvom stupni základnej školy kvalitne osvojí materinský jazyk slovom aj písmom,“ upozornil József Nagy.
Podľa jeho ďalších slov, každý takýto krok, ktorý môže ohroziť kvalitu výučby menšinového jazyka, negatívne ovplyvňuje aj rozhodnutie rodičov pri zápise detí do škôl s materinským vyučovacím jazykom, “Za takýchto okolností hrozí, že sa asimilácia, ktorá je z pohľadu politiky EÚ neakceptovateľná, urýchli,“ vystríha József Nagy.

Znížením vyučovacích hodín sa podľa europoslanca za Most-Híd navyše diskriminujú žiaci navštevujúci školy s vyučovacím jazykom maďarským voči ich rovesníkom zo slovenských škôl, ktorí majú nárok na výučbu materinského jazyka v súčte 9 hodín týždenne. Podľa dunajskostredského poslanca EP menšinové školy doteraz používali voliteľné vyučovacie hodiny na kompenzáciu nízkeho počtu (5) hodín maďarského jazyka. „Civilisti už zozbierali 26 000 podpisov voči rozhodnutiu, ale na osobnom stretnutí sa im ministra školstva o zrušení predpisu nepodarilo presvedčiť,“ pripomenul József Nagy.a pokračoval: “Ak sa so znížením počtu disponibilných vyučovacích hodín redukuje aj počet vyučovacích hodín materinského jazyka, bude to znamenať stratu doteraz získaných základných práv národnostných menšín a porušenie menšinového status quo, ktorého zachovanie sľúbil po voľbách premiér Róbert Fico.“

Europoslanec za Most-Híd dúfa a verí, že medzinárodná výzva pomôže nájsť rýchle riešenie a táto odborná otázka nebude témou kampaní a nebude negatívne ovplyvňovať situáciu žiakov a maďarských škôl. „Touto cestou chcem upozorniť ostatných poslancov, že existuje naliehavá požiadavka na tvorbu spoločných a povinných európskych štandardov národnostných menšín,” vyhlásil europoslanec za stranu Most-Híd.

József Nagy sa usiluje v Bruseli o vytvorenie takej smernice EÚ, ktorá by členské štáty zaväzovala, aby sa pri rozhodnutiach, ktoré ich vlády prinášajú, zohľadňovali aj dopady na národnostné menšiny. Ako príklad, že to môže fungovať, uviedol József Nagy rozhodnutia týkajúce sa environmentálnych a rozpočtových vplyvov, ktoré sú aplikované v praxi už dlhé roky. “Existencia menšinovej doložky by mohla eliminovať dnešné politické napätie,“ pripomenul József Nagy.

„Europoslanec Vlademar Tomasevski, ktorý je zástupcom poľskej menšiny v Litve, na pôde EP hovoril o tom, že aj v Litve, rovnako ako na Slovensku, hrozí zánik málotriedok a zápasia tam aj s podobným problémom znižovania vyučovacích hodín,” spomenul József Nagy príklad z Litvy, pričom na zasadnutí výboru Intergroup pre národnostné menšiny vyjadril svoju solidaritu tam žijúcim poľským rodičom a pedagógom žijúcim.
“Rozmanitosť je hodnota a menšiny obohacujú spoločnosť. Ich ochrana je základnou hodnotou v každom civilizovanom štáte sveta, vrátane Slovenska. Každé rozhodnutie, ktoré práva menšín ohrozuje je neakceptovateľné,” uzavrel József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most-Híd.

 

O niekoľko týždňov začína sezóna paliny.

22. jún 2015

Invazívne druhy rastlín spôsobujú v EÚ každoročne škody v hodnote 12 miliárd EUR.

V mierne suchom klimatickom pásme strednej Európy až 80% alergikov trpí práve alergiou dýchacích ciest. Na Slovensku je týmto druhom alergie postihnutých niekoľko stotisíc ľudí. Počet dotknutých osôb v južných okresoch Slovenska, kde teplejšia klíma ešte viac napomáha šíreniu rastlín, je trojnásobkom priemeru. Jedinou možnosťou prevencie je kosenie paliny ešte pred jej kvitnutím, t.j. jej likvidácia. 
"Veľmi málo ľudí si uvedomuje povinnosť, ktorá u nás vstúpila do platnosti v minulom roku" - povedal europoslanec József Nagy (Most-Híd), bývalý minister životného prostredia. Kľúč riešenia je podľa neho u samospráv, ktoré by v nasledujúcich týždňoch mali venovať veľkú pozornosť prevencii a verejným oznamom. “Ak toto nepomôže, tak podľa našej minuloročnej novelizácii zákona majú samosprávy právo zlikvidovať škodlivé rastliny na náklady vlastníka.”
Sezóna kvitnutia trvá od polovice júla až do prvých mrazov. Väčšina invazívnych rastlín sa nachádza na zanedbaných a nekultivovaných pozemkoch, čím v obývaných oblastiach spôsobujú zdravotné ťažkosti ľuďom trpiacim alergiou dýchacích ciest.

 

Rovnoprávnosť neznamená rovnakosť

22. jún 2015

Európsky parlament v júni prijal stratégiu o rovnosti šancí žien a mužov.

Žiadne prekvapenie sa nestalo, keď liberáli spoločne so socialistami využili príležitosť a znova prepašovali tému rodovej ideológie do stratégie pre zrovnoprávnenie žien. József Nagy, poslanec EP za stranu Most – Híd , sa na hlasovaní zdržal s tým, že témy ktoré silne rozdeľujú spoločnosť, by mali byť rokované v EÚ oddelene. 
„V súvislosti so stratégiou únie očakávam reálne kroky ohľadom zlepšenia šancí pre uplatnenie sa žien v pracovnom a spoločenskom živote, ako aj ich podpory v materstve, a transformáciu ich práv v prospech spoločnosti. Verím, že stratégia pomôže uzákoniť indiskrimináciu medzi rodmi, ale zároveň bude vplývať na akceptáciu prirodzených rozdielov medzi ženami a mužmi, danými prírodou. Nie sme roboti, nechceme obliecť každého do uniformy. Sme muži a ženy, všetci musíme dostať možnosť na uplatnenie a prosperovanie. Je na čase, aby naše stratégie obsahovali rad konkrétnych krokov”- prejavil poslanec ľudovej strany, ktorý sa hlasovania zdržal.

V únii existuje 16,4%-ný platový rozdiel v dôsledku rodových rozdielov. Vo väčšine členských štátov sa ani s kvótami nedá dosiahnuť, aby sa ženy stali lídrami v dôležitých hospodárskych a bežných aspektoch. Schválená správa chce riešiť aj túto situáciu.

„Frakcia ľudovej strany podporuje rodovú rovnosť v plnej miere. Ak chceme dosiahnuť reálne výsledky v boji proti diskriminácii na pracovnom trhu, vo vzdelávaní alebo pri dôležitých rozhodnutiach, členské štáty musia vykonať zmeny vo viacerých oblastiach” -zdôraznil vo svojom príspevku Nagy.

 

Strategické partnerstvo EÚ s Ruskom končí!

22. jún 2015

József Nagy: Moskva môže tvrdiť hocičo, ale ukrajinskí odštiepenci nekupujú svoje mínomety a kaťuše v samoobsluhe niekde v Donecku.

EÚ nemôže akceptovať násilnú anektáciu Krymského polostrova. "V opačnom prípade, ako by sa mohli cítiť občania pobaltských štátov alebo Poliaci, ktorí si už od veľmocností vytrpeli naozaj veľa. Môže si EÚ privrieť oči a schváliť prvé kroky ruskej expanzie? Dôvod na agresiu sa vždy nájde, niekde to bude ochrana ruskej menšiny, inde rovno ekonomické či strategické záujmy Ruska.” – upozorňuje poslanec EP za stranu Most- Híd.
Situácia sa v minulých mesiacoch ešte zhoršila. V Ukrajine neprebieha iba ruské financovanie a ozbrojenie povstalcov, ale aj ich výcvik. Na internete existujú stovky platených ruských blogerov a trolov, ktorí obhajujú kroky Putina aby v tejto otázke rozdelili a destabilizovali verejnú mienku únie. Najnovšie sa začalo už aj falšovanie histórie a koniec vojenskej agresie na Ukrajine je v nedohľadne.

"EÚ by mala konať rozhodne, zjednotene a v prospech stabilizácie situácie. Černomorie je pre nás zo strategického hľadiska naozaj kľúčovou oblasťou a musíme sa vysporiadať s realitou, že Rusko si tam jednostranne posilnilo svoju vojenskú pozíciu” - povedal poslanec EP József Nagy. Veľká väčšina jeho kolegov súhlasí s tým, že svojvoľné obsadenie Krymu, zostrelenie malajského osobného lietadla, čierne listiny politikov EÚ a nové bariéry v oblasti mediálnej slobody v Moskovských médiách nemôžeme prepáčiť pre nejaké výhodné obchodné kontrakty s Ruskom. Už to pochopili aj Francúzi a stopli dodávku lietadlovej lode. “Ak to inak nepôjde, musíme sprísňovať sankcie, aby sme presvedčili Putina k rešpektovaniu status quo.” - uzavrel József Nagy, člen predsedníctva strany Most-Híd.

 

József Nagy: Nechcem, aby sa Európa zdegradovala na zaostalú turistickú destináciu

22. jún 2015

Dohoda o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií sa stala politickou hrou v rukách členských štátov.

Hlasovanie o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA sa v Európskom parlamente odložilo. Keď sa vo svete okolo nás zaradom vytvárajú zóny voľného obchodu, Rusko sa spája s Čínou, Čína s Indiou a s Indočínou, a čoskoro sa vytvorí zóna voľného obchodu Pacifiku medzi štátmi Južnej Ameriky a Tichomoria so Spojenými štátmi, vtedy sa Európska únia nemôže uzatvárať.

„ Kritika dohody TTIP sa stáva nástrojom politického boja, za čo ešte môžeme zaplatiť veľmi vysokú cenu. Hlavným cieľom oponentov TTIP-u nie je dobrá dohoda, ale žiadna dohoda. Som presvedčený, že mnohí aktivisti nie sú iba spontánnymi odporcami transatlantickej spolupráce” – upozorňuje poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most -Híd, József Nagy po odročení júnového hlasovania v Štrasburgu.
„Myslím si, že strašenie občanov a šírenie konšpiračných teórií je nezodpovedné. TTIP je jedinečná možnosť EÚ, ako sa vyškrabať z dlhoročnej krízy a stať sa lídrom svetového hospodárstva v spolupráci s USA.” Podľa poslanca Európskej ľudovej strany sa jedná o dve rovnocenné ekonomiky, ktoré majú vzájomne vyváženú obchodnú výmenu. Bez zbytočných certifikačných, colných a administratívnych bariér budú oba trhy ďalej rásť. Pre občana to bude znamenať širší výber a nižšie ceny a pre podnikateľov to síce prinesie viac konkurencie, ale aj šancu uspieť na zdvojnásobenom vnútornom trhu.
"Nechcel by som, aby Európa o pár desaťročí bola už len zaostalou turistickou destináciou, skanzenovým kontinentom. Tie riziká TTIP-u, ktoré teraz politici v členských štátoch spomínajú, boli už odhalené a boli buď vyriešené alebo boli vylúčené z dohody, z harmonizácie.”
Európsky parlament má pripravený kompromisný návrh odporúčaní pre vyjednávačov, ale predseda EP, Martin Schulz odročil hlasovanie kvôli nezhode medzi poslancami sociálnodemokratickej frakcie. Prelom vo frakcii nastal potom, keď niektorí lídri socialistických strán v členských štátoch vyslali odmietavé vyhlásenia ohľadom budúcej dohody s USA.

"Kategorický odpor doteraz využívala pre svoje zviditeľňovanie len extrémna ľavica a extrémna pravica. Preto ma prekvapuje, že francúzski, nemeckí a talianski socialisti si osvojili túto populistickú rétoriku. Pre ich drobné domáce politické body môžeme všetci veľa stratiť ” – vyhlásil József Nagy.

“Je tu možnosť vytvoriť najsilnejšiu ekonomickú zónu sveta, ktorá môže určovať aj medzinárodné normy” – zdôraznil Nagy.

Dohoda sa pripravuje už dva roky a po oprávnenej kritike utajovaných rokovaní sa spustila plodná verejná diskusia o tom, čo by mala zmluva obsahovať a ktoré body by mali byť z nej vylúčené. Aj naše malé a stredné podniky by vďaka nej mohli získať prístup k americkému verejnému obstarávaniu, kde je dnes účasť európskych dodávateľov limitovaná. Prístupnosť je asi 32%, kým toto číslo pre americké podniky na európskom trhu verejných zákaziek je už dnes na úrovni 85%. To by bolo našou jednostrannou výhodou. K nárastu vzájomnej výmeny môžeme pripočítať príležitosť, že pre odstránené administratívne bariéry naši dodávatelia môžu obsadiť pozície dodávateľov z tretích krajín do USA. To všetko by prinieslo ekonomický rast a nové pracovné miesta.

 

Dvojpilierová ochrana menšín. Zbytočný je strach z menšín, chcú len svoje práva.

22. jún 2015

József Nagy odporučil vytvorenie dvojpilierového mechanizmu na ochranu práv tradičných menšín v EÚ. Požaduje cieľavedomú a pozitívnu stratégiu zainteresovaných.

Na zasadnutí pracovnej skupiny pre národnostné menšiny Minority Intergroup europoslanec za Most-Híd referoval svojim kolegom o úspešnom aprílovom verejnom hearingu Európskej ľudovej strany v Bruseli o ochrane práv pôvodných národných menšín v celej EÚ. Svojich kolegov z iných politických zoskupení požiadal, aby v rámci svojich frakcií takisto otvorili vnútorný dialóg o tejto problematike a tak vytvorili politickú vôľu na podporu menšinových požiadaviek. 
„Musíme si uvedomiť, že v členských štátoch majú väčšinové národy často strach z menšín. Faktom je, že tento strach má skoro vždy svoje korene v minulosti. V prvom rade sa musíme rozhodnúť, ak chceme v budúcnosti zlepšiť postavenie menšín v EÚ, nesmieme ich stále spájať s historickými krivdami a nevyriešiteľnými spormi. Takisto sa musíme vyhnúť ambíciám jedným dychom vyriešiť tému náboženských, kultúrnych a ekonomických problémov nových menšín, čiže migrantov. Našim cieľom je zachovanie tradičnej kultúrnej rozmanitosti v Európe, a preto treba pozdvihnúť ochranu pôvodných národných menšín čiastočne na európsku úroveň.” – zdôraznil József Nagy, politik zo Žitného ostrova.
Poslanec sa od začiatku pôsobenia vo svojej funkcie usiluje o vytvorenie dvojpilierového mechanizmu na ochranu národných menšín. Prvým pilierom mechanizmu by boli záväzné právne normy únie a druhým interné podmienky ochrany menšín na úrovni členských štátov. “Takto sa zachová duch Lisabonskej zmluvy, ktorá ponecháva ochranu menšín v právomoci členských štátov, ale zároveň vyzdvihuje ich ochranu za európsku hodnotu.”spresnil poslanec za Most-Híd.

 

Kriminalita virtuálna– škody reálne

22. jún 2015

Strach a strata dôvery môžu existenčne ohroziť internetový svet. Vlani nás internetové útoky stáli 340.000.000.000, čiže 340 miliárd eur, nehovoriac o obchode so zbraňami a drogami, o novodobom otrokárstve, či o prevádzačstve.

Podľa správy Globálneho hospodárskeho fóra jedným z najväčších problémov globálneho hospodárstva je nedostatok účinnej ochrany. Samozrejme nesmieme zabudnúť na slobodou prejavu a ochranou súkromia.
Slobodný internet je najdôležitejším strategickým nástrojom modernej spoločnosti a v poslednom desaťročí sa dostal do existenčného ohrozenia. Verejná správa a ekonomika sú v nebezpečí, avšak aj súkromie ľudí je úzko späté s bezpečnosťou dátového prenosu, škodlivým alebo falošným obsahom na internete. Strata dôvery môže viesť k destabilizácii fungovania spoločnosti, ako to poznáme a využívame teraz. Spomeňme si napríklad na internet-banking a dátové prenosy medzi bankami. Strata istoty v tomto segmente môže zmraziť svetovú a tým aj miestnu ekonomiku z jedného dňa na druhý.
"Je na čase, aby kriminalisti boli na rovnako vysokej technickej úrovni ako zločinci. Nesmieme dovoliť aby hackeri a kyber-zbojníci z virtuálneho sveta beztrestne vykrádali naše reálne hodnoty a ohrozovali bezpečnosť našich detí. Občania od EÚ očakávajú predovšetkým starostlivosť o ich bezpečnosť a my teraz musíme konať zjednotene.” – zdôraznil József Nagy, poslanec Most-Híd a člen Európskej ľudovej strany.

 

Inteligentné hranice?

22. jún 2015

Európsky parlament dolieha centrálny mechanizmus colnej registrácie

József Nagy: „Rýchlou, elektronickou, vonkajšou colnou kontrolou môžeme brzdiť ilegálnu migráciu, ale zázrak nemôžeme očakávať.”

Z hľadiska bezpečnosti a jednotnosti únie je veľmi dôležitá ochrana jej vonkajších hraníc. Podľa súčasných plánov by mechanizmus colnej registrácie uľahčil kontrolu cestujúcich do únie, čo by znamenalo časovú a energetickú úsporu nie len pre nich, ale aj pre orgány únie. Dokonca by sme s elektronickým systémom a biometrickými dátami mohli efektívnejšie využiť objasnenia zneužitia v súvislosti s nelegálnymi pobytmi v EÚ. Technológia existuje už niekoľko rokov, ale zmysluplná bude iba vtedy, keď budú do centrálneho systému zapojené všetky členské štáty.

„Myslím si, že dnešný systém je zastaraný a ľahko zneužiteľný, nehovoriac o očakávateľnom prudkom raste počtu vybavovaných osôb v nasledujúcich desiatich rokoch” – vysvetlil József Nagy, politik ľudovej strany. Podľa odhadov, len počet cestujúcich na leteckých colných hraniciach bude do roku 2030 rásť o 80%, čo predstavuje zvýšenie zo 400 mil. na 720 miliónov cestujúcich.
„Mám dve veľké očakávania ohľadom mechanizmu colnej registrácie, aby bol jednoduchý a bezpečný”- zdôraznil poslanec z Dunajskej Stredy vo svojom príspevku v Štrasburgu.

 

EnvirART 2015 - vyhodnotenie

22. jún 2015

V Dunajskej Strede vyhodnotili súťaž EnvirART 2015 a víťazi, vyše 50 ochranárov, odcestujú na trojdňovú návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Do environmentálnej súťaže vyhlásenej pri príležitosti Dňa Zeme prihlásili viac ako 120 projektov.
"Po piatich rokoch upratovania Slovenska aspoň v tých oblastiach, kde my pomáhame, máme čoraz menej odpadu. Nechceme, aby naša činnosť upadla, dobrým spôsobom zachovania tejto tradície je aj podpora tvorivosti v tomto smere. Preto sme vymysleli túto kreatívnu súťaž EnvirART, ktorá je novou dimenziou hnutia Vyčistime si Slovensko," konštatoval vyhlasovateľ súťaže, europoslanec, bývalý minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).
Ako povedal, jeho hlavným cieľom nebolo upratovanie, ale formovanie environmentálneho povedomia pre ochranu životného prostredia. Súťažiaci mohli prihlásiť svoje kreatívne, nápadité, aj nezvyčajné projekty a diela, ktoré dokážu upriamiť pozornosť ľudí na lokálne, ale aj globálne témy ochrany životného prostredia.
Viac ako tisícka žiakov a stovky dobrovoľníkov, učiteľov či milovníkov poriadku a prírody prihlásili 126 prác v troch kategóriách, ktoré vyhodnotila porota. Žiaci základných škôl predovšetkým maľovali a tvorili z recyklovaných materiálov, stredoškoláci posielali plagáty, projekty, či natočili videoklip pre YouTube.
Okrem žiakov sa mohli prihlásiť aj učitelia, samosprávy a organizácie svojimi propagačnými materiálmi či riešeniami pre zlepšenie kvality života.
Už piaty rok podporujeme rukavicami dobrovoľníkov veľkého jarného upratovania Slovenska. V tomto roku sa zúčastnilo 532 organizácií a viac ako 20.000 dobrovoľníkov z celého Slovenska.
"V časoch, keď ľudia sú stále pasívnejší, ešte viac ma teší, že aj nová kreatívna súťaž EnvirART mala veľkú odozvu. Dostali sme vynikajúce projekty z celého Slovenska. Porota mala veľmi ťažkú úlohu," uviedol J. Nagy, rodák zo Žitného ostrova.
Dodal, že na základe rozhodnutia poroty autorské skupiny 14 najkrajších a najkreatívnejších diel odmenili trojdňovou exkurziou do Francúzska. Na prihlásené diela bolo možné hlasovať do 19. mája na facebookovej stránke europoslanca.
Hlasovanie rozhodlo o ďalších dvoch účastníkoch návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Exkurzia sa uskutoční 8. júna.

Seminár v Štrasburgu Povojnové príbehy západnej Európy

22. jún 2015

Nútené práce, deportácie, šovinizmus, popieranie práv menšín, zmierenie, demokratizácia. Zmiešaná skupina návštevníkov zo Slovenska sa zúčastnila seminára o povojnovom zmierení Luxemburska, Belgicka, Francúzska a Nemecka.

Júnoví hostia Józsefa Nagya v Európskom parlamente sa zúčastnili seminára o zmierení medzi národmi v západnej Európe. Romain Strasser, dlhoročný funkcionár Európskej ľudovej strany pôvodom z Luxemburgu a bavorský politik sudetonemeckého pôvodu Bernd Posselt vo svojich príspevkoch hovorili o situácii pred francúzsko – nemeckým zmierením po druhej svetovej vojne. Prednášajúci poukázali na paralely povojnovej situácie národov a národných menšín v západnej a stredovýchodnej Európy. Skupinu návštevníkov zo Slovenska, Maďarov a Slovákov rečníci vyzvali, aby každý svojim, aj malým dielom prispel ku zmene zmýšľania ľudí k zmiereniu národov v strednej Európe. „Môžeme sa poučiť z chýb a dobrých príkladov západnej Európy a musíme nájsť svoju vlastnú cestu k zmiereniu v strednej Európe ” – zdôraznil hostiteľ seminára, József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most – Híd.

VÝBORNÁ správa pre ALERGIKOV, ZLÁ pre nedbanlivých vlastníkov.

jún 2015
Od minulého roka platí povinnosť likvidácie AMBRÓZIE- paliny na vlastnom pozemku. V opačnom prípade samospráva môže likvidovať aj na cudzých pozemkoch ALE na náklady vlastníka!! Na čase je sa pozrieť na svoje pozemky…..
Víťazi súťaže EnvirART 2015 navštívia Európsky parlament

V Dunajskej Strede vyhodnotili v piatok súťaž EnvirART 2015 a víťazi, vyše 50 ochranárov, odcestujú na trojdňovú návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

DUNAJSKÁ STREDA. Do environmentálnej súťaže vyhlásenej pri príležitosti Dňa Zeme prihlásili viac ako 120 projektov.

"Po piatich rokoch upratovania Slovenska aspoň v tých oblastiach, kde my pomáhame, máme čoraz menej odpadu. Nechceme, aby naša činnosť upadla, dobrým spôsobom zachovania tejto tradície je aj podpora tvorivosti v tomto smere. Preto sme vymysleli túto kreatívnu súťaž EnvirART, ktorá je novou dimenziou hnutia Vyčistime si Slovensko," konštatoval vyhlasovateľ súťaže, europoslanec, bývalý minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd).

Ako povedal, jeho hlavným cieľom nebolo upratovanie, ale formovanie environmentálneho povedomia pre ochranu životného prostredia. Súťažiaci mohli prihlásiť svoje kreatívne, nápadité, aj nezvyčajné projekty a diela, ktoré dokážu upriamiť pozornosť ľudí na lokálne, ale aj globálne témy ochrany životného prostredia.

Viac ako tisícka žiakov a stovky dobrovoľníkov, učiteľov či milovníkov poriadku a prírody prihlásili 126 prác v troch kategóriách, ktoré vyhodnotila porota. Žiaci základných škôl predovšetkým maľovali a tvorili z recyklovaných materiálov, stredoškoláci posielali plagáty, projekty, či natočili videoklip pre YouTube.

Okrem žiakov sa mohli prihlásiť aj učitelia, samosprávy a organizácie svojimi propagačnými materiálmi či riešeniami pre zlepšenie kvality života.

Už piaty rok podporujeme rukavicami dobrovoľníkov veľkého jarného upratovania Slovenska. V tomto roku sa zúčastnilo 532 organizácií a viac ako 20.000 dobrovoľníkov z celého Slovenska.

"V časoch, keď ľudia sú stále pasívnejší, ešte viac ma teší, že aj nová kreatívna súťaž EnvirART mala veľkú odozvu. Dostali sme vynikajúce projekty z celého Slovenska. Porota mala veľmi ťažkú úlohu," uviedol J. Nagy, rodák zo Žitného ostrova.

Dodal, že na základe rozhodnutia poroty autorské skupiny 14 najkrajších a najkreatívnejších diel odmenili trojdňovou exkurziou do Francúzska. Na prihlásené diela bolo možné hlasovať do 19. mája na facebookovej stránke europoslanca.

Hlasovanie rozhodlo o ďalších dvoch účastníkoch návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Exkurzia sa uskutoční 8. júna.


 

Do súťaze EnvirArt prišli desiatky projektov

Bratislava 14. mája (TASR) - Do kreatívnej súťaže EnvirArt, ktorú vyhlásil exminister životného prostredia a europoslanec József Nagy (Most-Híd), prišlo ...

Bratislava 14. mája (TASR) - Do kreatívnej súťaže EnvirArt, ktorú vyhlásil exminister životného prostredia a europoslanec József Nagy (Most-Híd), prišlo viac ako 120 projektov. Súťažiaci mohli prihlásiť projekty a diela, ktoré dokážu upútať pozornosť ľudí na tému ochrany životného prostredia. "Naším hlavným cieľom je formovanie environmentálneho povedomia," povedal na margo súťaže Nagy.

Žiaci základných škôl predovšetkým maľovali a tvorili z recyklovaných materiálov, stredoškoláci posielali plagáty či natočili videoklip. Okrem žiakov sa mohli prihlásiť aj učitelia, samosprávy a organizácie svojimi propagačnými materiálmi či riešeniami pre zlepšenie kvality života.

"Dostali sme vynikajúce projekty z celého Slovenska a vyhodnotenie prebehne v Dunajskej Strede 22. mája 2015," uviedol Nagy. Na základe rozhodnutia poroty autorské skupiny desiatich najlepších diel budú odmenené trojdňovou exkurziou do europarlamentu v Štrasburgu. Za prihlásené diela možno hlasovať do 19. mája na Facebooku - stránke europoslanca. Hlasovanie rozhodne o ďalších dvoch účastníkoch exkurzie.

 

Výhercovia kreatívnej súťaže EnvirART 2015
Do súťaze EnvirArt prišli desiatky projektov

Bratislava 14. mája (TASR) - Do kreatívnej súťaže EnvirArt, ktorú vyhlásil exminister životného prostredia a europoslanec József Nagy (Most-Híd), prišlo ... Čítajte viac: http://agentury.sme.sk/c/7805370/do-sutaze-envirart-prisli-desiatky-projektov.html#ixzz3bklauR1K

Bratislava 14. mája (TASR) - Do kreatívnej súťaže EnvirArt, ktorú vyhlásil exminister životného prostredia a europoslanec József Nagy (Most-Híd), prišlo viac ako 120 projektov. Súťažiaci mohli prihlásiť projekty a diela, ktoré dokážu upútať pozornosť ľudí na tému ochrany životného prostredia. "Naším hlavným cieľom je formovanie environmentálneho povedomia," povedal na margo súťaže Nagy.

Žiaci základných škôl predovšetkým maľovali a tvorili z recyklovaných materiálov, stredoškoláci posielali plagáty či natočili videoklip. Okrem žiakov sa mohli prihlásiť aj učitelia, samosprávy a organizácie svojimi propagačnými materiálmi či riešeniami pre zlepšenie kvality života.

"Dostali sme vynikajúce projekty z celého Slovenska a vyhodnotenie prebehne v Dunajskej Strede 22. mája 2015," uviedol Nagy. Na základe rozhodnutia poroty autorské skupiny desiatich najlepších diel budú odmenené trojdňovou exkurziou do europarlamentu v Štrasburgu. Za prihlásené diela možno hlasovať do 19. mája na Facebooku - stránke europoslanca. Hlasovanie rozhodne o ďalších dvoch účastníkoch exkurzie.

 

Štrasburg: Na ceste smerom k duálnemu systému ochrany menšín v Únii

23.05.2015

Podľa Józsefa Nagya, poslanca Európskeho Parlamentu za MOST- HÍD, EÚ musí dať konkrétne záruky a zabezpečiť ochranu prapôvodným menšinám.

Poslanec na aprílovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu vo svojom vystúpení hovoril o tom, že je treba prijať štandardy ochrany menšín v rámci Únie, a vybudovať inštitút, ktorý by dozeral na jeho dodržiavanie.   
"Myslím si, že sa konečne vytvorila politická nálada ku skutočnému kroku vpred. Navrhujem vytvoriť v rámci EÚ duálny systém ochrany menšín, kde členské štáty uznávajú v rámci svojej legislatívy prapôvodné národné menšiny. Pre tieto menšiny je nevyhnutné vytvoriť vo vnútri Únie minimálny štandard ochrany. Zároveň pre členské štáty zostáva možnosť tento štandard rozširovať prispôsobovaním miestnym požiadavkám. Podobný duálny systém v mnohých iných oblastiach členské štáty úspešne uplatňujú. Týmto zaniká dôvod na upravovanie základnej zmluvy, pretože právomoci členských štátov ostávajú nezmenené.“ – zdôrazňoval maďarský politik zo Slovenska.

"Konečne sa zdá, že hory sa pohli. Minulý týždeň sa v rámci frakcie EĽS uskutočnila na mimoriadne vysokej úrovni rozprava na danú tému. Jej hlavným posolstvom bola požiadavka pokročiť vpred v danej oblasti. Od toho závisí budúcnosť všetkých nás – majority aj minority." – povedal József Nagy, poslanec Most – Híd.

 

Voda je verejný poklad, nie tovar

23.05.2015

Drvivá väčšina Petičného výboru Európskeho Parlamentu v Bruseli sa vyslovila za to, že právo k vode je základným ľudským právom, čím uznala legitimitu cieľov európskej občianskej iniciatívy "Right 2 Water". Zodpovedným zo strany EĽS v EP v predmetnej téme bol europoslanec za Most-Híd, József Nagy.

József Nagy považuje za obrovský úspech včerajšie hlasovanie: "Všetky moje pozmeňujúce návrhy boli zapracované do stanoviska výboru. Sformuloval som dva hlavné odkazy. Posilnenie inštitútu občianskych iniciatív je kľúčová úloha, pretože dôveryhodnosť únie môže stáť alebo padať na tom, či je zabezpečené skutočné uplatňovanie práva občana plynúce z aktívnej (účastníckej) demokracie. Druhý odkaz je, že voda je verejný poklad a nie je možné ju konvertovať na tovar, respektíve na zdroj neoprávneného podnikania. Myslím si, že sa nám podarilo sformulovať jednomyseľný odkaz tak smerom k inštitúciám únie, ako aj smerom k občanom." - uzavrel svoje myšlienky dunajskostredský politik.

 

Menšinové práva sú overeným nástrojom prevencie konfliktov

23.05.2015

"Uspokojivé menšinové práva sú overeným nástrojom prevencie konfliktov medzi krajinami a národmi a nie sú hrozbou jednoty krajiny. Ochrana pôvodných národných menšín je jednou z priorít Európskej ľudovej strany a rád by som to videl napísané aj v októbrovom programovom dokumente, ktoré budeme prijímať na kongrese v Madride. Preto som v Bruseli navrhol zakotvenie takéhoto videnia do dokumentu. " - vysvetľoval József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most - Híd.

 

Európa spomínala na milión arménskych obetí

23.05.2015

Konfrontácia s minulosťou je neodmysliteľnou podmienkou zmierenia! Svet si pripomína 100. výročie genocídy Arménov v Osmanskej ríši, v ktorej dôsledku prišlo o život viac ako milión Arménov z východnej Anatólie.

Predmetná udalosť bola témou rokovania aj v Európskom Parlamente. József Nagy, poslanec EP (Most- Híd) vo svojom vystúpení  rozoberal otázku z aspektu spolunažívania majority a minority. 
"Žiaľ v rokoch 1914-’15 sa nepodarilo zrealizovať, aby turecká väčšina a arménska menšina riešili svoje problémy mierovými prostriedkami. Tak, ako nepriateľstvo, útlak, genocída ani iné násilné prostriedky neboli riešením v minulosti, nie sú riešením ani v súčasnosti. 
Aplikácia odstrašujúcich sankcií voči menšinám ešte viac prehlbuje konflikty a nevraživosť. Turecko a Arménsko trpia dodnes pre spôsobené neľudské hriechy."- vyjadril sa  József Nagy.
"Je mimoriadne dôležité pozrieť sa zoči – voči minulosti z hľadiska riešenia sporných otázok a zmierenia. Toto je jediná cesta vpred a dlhodobý záujem oboch partnerov, ktorý môže byť začiatkom spolupráce a znamenať posun v oblasti politiky a hospodárstva. Myslím si, že toto posolstvo sa nevzťahuje len na turecko –arménske vzťahy, ale platí aj pre ostatné menšiny, tak napríklad aj z aspektu maďarskej menšiny na Slovensku." – povedal dunajskostredský politik.

 

EU by mala ochraňovať náboženskú slobodu!

23.05.2015

József Nagy: “Keňa, IsIs, Irak, Lýbia. Stredoveké náboženské vojny so zbraňami 21. storočia.” Masaker 142 poslucháčov Univerzity Garissa v Keni si pripomenuli aj v Európskom Parlamente.

Europoslanec József Nagy (Most –Híd) vo svojej rozprave upozorňoval na to, že páchatelia kenskej masakry sa snažili vyvolať obavy a náboženský konflikt, ktorý by zaťažoval vzťahy medzi moslimami a kresťanmi. "Musíme si uvedomiť, že tento útok prichádza zo strany málopočetných podlých extrémistov, a strániť sa princípov kolektívnej viny. Nesmieme pripustiť, aby pocit bezmocnosti otrávil náš fungujúci farebný svet, našu nevyhnutnú spoločnú budúcnosť. Ochrana prenasledovaných kresťanov vo svete potrebuje rozhodné a efektívne činy a pomocnú ruku. To, čo je pre nás na Západe samozrejmosťou, sa v ostatnom svete považuje za výsadu." – zdôraznil József Nagy, poslanec Európskeho parlamentu za stranu Most - Híd.

 

József Nagy v Štrasburgu upozornil Európu na kauzu Hedvigy Malinovej

23.05.2015

„Obdobie politických procesov na Slovensku sa zrejme ešte neskončilo“ – vyhlásil europoslanec strany Most – Híd, József Nagy na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, keď vo svojej reči upozornil na absurdný vývoj procesu Hedvigy Malinovej.

Kauza vysokoškolskej študentky maďarskej národnosti sa začala v roku 2006, keď ju kvôli telefonickému rozhovoru v maďarčine na ulici fyzicky napadli dvaja muži. Páchatelia ostali neznámi ale polícia namiesto ďalšieho vyšetrovania obvinila Hedvigu Malinovú z krivej výpovede. Po dlhých rokoch obťažovania a utrpenia nová vláda Ivety Radičovej ukončila Hedvigyne prenasledovanie a dokonca aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu dal jej za pravdu. A konečne prišla aj dobrá správa, že okresný súd zrušil jej obvinenie.

“Hon na čarodejnice však neskončil. Zrejme na základe politickej objednávky sa prokurátor odvolal a minulý týždeň krajský súd znova vrhol Hedvigu Malinovú pred súd.” - domnieva sa József Nagy, člen Výboru pre občianske práva a spravodlivosť v Európskom parlamente. “Ťažko je teraz predvídať, či rok pred voľbami domáci spoločenský tlak a obnovený medzinárodný záujem donúti Roberta Fica vzdať sa šikanovania nevinnej obete. Nielen politik, ale aj štát stráca dôveru, ak strpí šikanovanie vlastných občanov pre získavanie politických preferencií.”- upozornil europoslanec na záver všetky členské štáty Európskej Únie.

 

Máme svoj hlas v Európskom Parlamente!

23.05.2015

Na základe pozvania Józsefa Nagya, poslanca EP za (MOST – HÍD) v dňoch 20. až 23. apríla 2015 malo možnosť osemdesiat občanov zo Slovenska navštíviť hlavné mesto Európskej Únie, Brusel a mohli sa z blízka prizerať tomu, ako funguje Európsky Parlament.

Medzi hosťami boli starostovia, primátori, novinári a tiež aktívni verejní činitelia, pre ktorých je dianie v maďarskej menšine na Slovensku srdcovou záležitosťou. Na našu radosť  účastníkmi tejto návštevy boli aj viacerí členovia parlamentnej frakcie Mostu – Híd, na čele s Bélom Bugárom, predsedom strany. 
Dôvodom pozvania bola verejná rozprava v Európskom Parlamente o prapôvodných menšinách, ktorú inicioval József Nagy. Podujatie sa uskutočnilo 22. apríla, a treba vyzdvihnúť, že v predmetnej téme to bolo v rámci Únie prvé podujatie na takej vysokej úrovni. 
Medzinárodní odborníci a v danej veci zanietení politici sa vyslovili za to, že Únia musí mať vlastnú menšinovú politiku. Jedným z jej pilierov je spoločné právne minimum a druhým by bola voľná ruka členských krajín v uplatňovaní osobnej účinnosti právneho minima. 
Bruselská cesta nebola len o odborných záležitostiach. Návštevníci mali možnosť ochutnať výnimočnosť Belgicka cez ich čokoládu a pivo.

Veríme, že cesta sa každému páčila a strasti z cestovania kompenzovali zážitky zo  spoločného pobytu.
Už piaty rok podporujeme jarné upratovanie „Vyčistime si Slovensko” pri príležitosti Dňa Zeme!

23.05.2015

S hrdosťou môžeme vyhlásiť, že je to najväčšie masové podujatie svojho druhu v našej republike: tisíce škôl, veľa samospráv, občianskych združení, desaťtisíce mladých a starších dobrovoľníkov sa zapája do jarného skrášľovania prírodného prostredia práve pod týmto názvom. Vtomto roku sa jarného upratovania zúčastnilo 532 organizácií a viac ako 20 tisíc dobrovoľníkov.

Deň Zeme – Vyčistime si Slovensko

30. marec 2015
Deň Zeme – Vyčistime si Slovensko

EnvirART 2015

 

Súťaž kreativity pre zvyšovanie enviromentálneho povedomia

… alebo ukážte svetu, akým spôsobom sa vám podarilo tvorivo, umelecky, nápadito, netradične či provokatívne upútať pozornosť svojho okolia na pálčivú globálnu alebo lokálnu tému životného prostredia.


11 najúspešnejších škôl a spoločenských organizácií vyhrajú možnosť zúčastniť sa trojdňového študijného pobytu v Európskom parlamente v Štrasburgu, v celkovom počte 22 osôb.


KATEGÓRIE A MOTIVÁCIA

SÚŤAŽ PRE ŽIAKOV ZÁKLADNÝCH ŠKÔL: tri najlepšie žiacke skupinové práce získajú vecné dary a nakoľko dolná veková hranica účastníkov zájazdu je 14 rokov, učitelia pripravujúci žiakov sa zúčastnia pobytu vo Francúzsku.
SÚŤAŽ PRE STREDOŠKOLÁKOV: tu oceníme tri samostatné žiacke práce. Tvorca spolu so svojim pedagógom sa zúčastní študijného pobytu v Štrasburgu.
SÚŤAŽ PRE PEDAGÓGOV, SAMOSPRÁVY a ORGANIZÁCIE: /športové, hasičské, dôchodcovské, atď./: minimálne 5 organizácií vyhráva pobyt vo Francúzsku pre 2 osoby.

Pritom každý účastník získa drobný darček a dostane diplom. Z víťazných prác usporiadame výstavu v Bruseli.


SÚŤAŽNÉ DIELO

Súťažné dielo má byť kreatívnym oslovením verejnosti alebo aktivitou, ktorá výnimočne nápaditým spôsobom cielene upozorní väčšie množstvo ľudí na problém životného prostredia. Médiom môže byť plagát, banner, kreatívny obežník, facebook, video, dielo v 3D, alebo niečo, čoho obsahová aj formálna stránka osloví aj tých občanov, ktorých sa to vyslovene netýka.


PODMIENKY ÚČASTI

Podmienkou účasti študentov je víťazstvo na školskom kole tejto súťaže, ktorá musí byť dokumentovaná a tri najúspešnejšie práce môžu byť prihlásené do celoštátnej súťaže. Pri ostatných spol. organizáciách a samosprávach očakávame vždy po jednom diele, aktivite. Fotografiu, krátky popis, max. 3 vety a fotodokumentáciu (max. 10 digitálnych fotografií) Vás žiadame zaslať na adresu info@nagyjozsef.sk s heslom: EnvirART 2015.
Súťažné tvorby a nápady budeme zdielať na stránke facebook “Deň Zeme – Föld Napja”, kde bude možné hlasovať o cenu divákov.


Termín odoslania: 30. apríl 2015
Na celoštátnom finále vyhodnotíme 20-30 diel v prítomnosti ich autorov.
Dátum finále: 22. máj 2015 /Dunajská Streda/

 

stiahni leták

 

József Nagy v Štrasburgu upozornil Európu na kauzu Hedvigy Malinovej

„Obdobie politických procesov na Slovensku sa zrejme ešte neskončilo“ – vyhlásil europoslanec strany Most – Híd, József Nagy na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu, keď vo svojej reči upozornil na absurdný vývoj procesu Hedvigy Malinovej.

Kauza vysokoškolskej študentky maďarskej národnosti sa začala v roku 2006, keď ju kvôli telefonickému rozhovoru  v maďarčine na ulici fyzicky napadli dvaja muži. Páchatelia ostali neznámi ale polícia namiesto ďalšieho vyšetrovania obvinila Hedvigu Malinovú z krivej výpovede. Po dlhých rokoch obťažovania a utrpenia nová vláda Ivety Radičovej ukončila Hedvigyne prenasledovanie a dokonca aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu dal jej za pravdu.  A konečne prišla aj dobrá správa, že okresný súd zrušil jej obvinenie. 

“Hon na čarodejnice však neskončil. Zrejme na základe politickej objednávky sa prokurátor odvolal a minulý týždeň krajský súd znova vrhol Hedvigu Malinovú pred súd.” - domnieva sa József Nagy, člen Výboru pre občianske práva a spravodlivosť v Európskom parlamente. “Ťažko je teraz predvídať, či rok pred voľbami domáci spoločenský tlak a obnovený medzinárodný záujem donúti Roberta Fica vzdať sa šikanovania nevinnej obete. Nielen politik, ale aj štát stráca dôveru, ak strpí šikanovanie vlastných občanov pre získavanie politických preferencií.”- upozornil europoslanec na záver všetky členské štáty Európskej Únie.

 

 

Návrh o problematike pôvodných menšín je predsa len na stole EP

2014. december 19.

József Nagy, poslanec EP za stranu Most-Híd ešte v septembri predložil návrh v Európskom Parlamente vo frakcii Európskej ľudovej strany, ktorý sa zaoberá problematikou pôvodných národnostných menšín

Na rokovaní pracovnej skupiny ľudovej frakcie dňa  9.decembra 2014 konečne padlo rozhodnutie, na základe ktorého Európska ľudová strana prijala tento návrh za svoj. Je to vôbec prvý krát, keď sa do odborného rokovacieho poriadku Európskeho Parlamentu dostala táto téma.
„Keď ma zvolili za poslanca EP, ako moju absolútnu prioritu som si určil za cieľ, aby som v prípade problematiky pôvodných národnostných menšín počas obdobia môjho mandátu spravil všetko pre dosiahnutie európskeho menšinového minima. Včerajšie rozhodnutie je prvým vážnejším krokom v tejto veci. Doposiaľ sa ešte – práve kvôli citlivým národnostným otázkam – neodvážili otvoriť túto tému v Európskom Parlamente. V roku 2015 sa ale bude v réžií ľudovej strany konečne konať odborné pojednávanie na túto tému“ – vysvetlil József Nagy.
„V Európskej rade som posledné dva roky mal možnosť spolupracovať na Správe o postavení a právach príslušníkov národnostných menšín v Európe. Tento dokument formuluje konkrétne požiadavky na menšinové práva . Cieľom je, aby som všetky preniesol na pôdu únie. Je totiž iné – oveľa menej konfliktné - prijatie nárokov ochrany menšín aj doma, ak odporúčanie príde z Bruselu“ – zdôraznil politik Most-Híd.
Podľa europoslanca sú dnes konkrétne otázky ohľadom menšinového minima nasledujúce: účinná ochrana práva menšín na identitu, vytvorenie územných samosprávnych riešení prijateľných pre všetky strany s cieľom predísť konfliktom. Doplnenie práva na vzdelanie a práva na používanie menšinových jazykov a boj proti diskriminácii v záujme dosiahnutia skutočnej rovnosti šancí.  
„Pokladám za veľký prienik, že frakcia ľudovej strany EP prijala na základe môjho návrhu otázku pôvodných národnostných menšín v Európskom Parlamente. Dopredu sa teším na spoluprácu v predmetnej téme s ostatnými zanietenými kolegami“ – dodal dunajskostredský europoslanec.

 

 

Standing ovation pre pápeža po jeho prejave v EP

2014. december 19.

Pápeža Františka privítal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a davy ľudí. Návštevy pápeža sa zúčastnili biskupi, kardináli a podpredsedovia. Na väčšinu urobil prejav hlavy cirkvi dojem.

Ľudské práva a dôstojnosť
“Chcel by som ponúknuť posolstvo nádeje a povzbudenia všetkým občanom Európy,” vyhlásil pápež František pred poslancami. Uviedol tiež, že v procese obnovy Európy po druhej svetovej vojne bola dôstojnosť ústredným konceptom a ocenil fakt, že “podpora ľudských práv je v rámci úsilia EÚ o presadzovanie dôstojnosti ľudskej bytosti kľúčová,” a to tak v rámci Únie, ako aj vo vzťahoch s tretími krajinami.
Pápež František hovoril o Európe, ktorí zišla z cesty. “Stále je priveľa situácií, kde sa s ľuďmi zaobchádza ako s predmetmi, ktorých funkcie možno naprogramovať a zmanipulovať, a keď už nie sú viac užitočné, skrátka sa vyhodia,” povedal Svätý Otec.
Európsky parlament má “zodpovednosť” vo vzťahu k európskym národom “za udržanie demokracie pri živote,” vyhlásil pápež František. Demokracie by sa podľa neho nemali “zrútiť pod tlakom nadnárodných záujmov, ktoré nie sú univerzálne.”
Hlava katolíckej cirkvi tiež uviedla, že “nastal čas na podporu politík, ktoré vytvárajú pracovné miesta.” Predovšetkým je však potrebné “obnoviť dôstojnosť práce zaistením riadnych pracovných podmienok,” dodal pápež.
Životné prostredie a migrácia
“Európa bola vždy na čele úsilia na podporu ekológie,” zdôraznil pápež. Úcta k životnému prostrediu neznamená len vyvarovať sa jeho ničenia, ale taktiež jeho “využívanie na dobré účely,” akým je napríklad zabezpečenie potravy pre núdznych a obmedzenie plytvania.
Pápež František sa tiež zameral na otázky spojené s prílevom imigrantov do EÚ. “Nemôžeme dopustiť, aby sa Stredomorie stalo obrovským cintorínom,” uviedol a zdôraznil, že osoby prichádzajúce k brehom Európy potrebujú “prijatie a podporu.” Európa bude schopná čeliť problémom spojeným s imigráciou iba v prípade, “ak dokáže jasne presadzovať svoju kultúrnu identitu,” dodal.

 

 

Jednorazové igelitové tašky zmiznú z obchodov

2014. december 19.

Naše prostredie bude čistejšie, zdravšie a nakupovanie lacnejšie ak si tašku vezmeme z domu, tak, ako to robievali naši rodičia pred 20timi rokmi.

Vo výbore pre životné prostredie v Európskom parlamente sme schválili návrh, ktorý výrazne redukuje v obchodoch a obchodných centrách počet igelitových tašiek, ktoré dávajú zdarma alebo za minimálnu cenu. Občan EÚ v priemere ročne spotrebuje 198 igelitových tašiek. Vďaka tomuto návrhu by do roku 2019 malo klesnúť toto číslo na polovicu, a do roku 2025 na 40 kusov ročne. Obyvatelia Dánska a Fínska už splnili vytýčený cieľ. Spotrebujú v priemere 4-5 tašiek na osobu, kým na Slovensku, v Portugalsku a v Poľsku je to v priemere 466 tašiek na osobu. „Ako minister ŽP som sa už s touto problematikou zaoberal, ale bez spoločného európskeho úsilia by nemalo význam zavádzať systém v jednotlivých krajinách izolovane. Som rád, že 28 členských štátov našlo dohodu“, povedal Nagy József, europoslanec strany Most-Híd.
Igelitové tašky sú pre naše životné prostredie veľmi nebezpečné. Málokto si uvedomuje ohrozenie života vtákov a rýb. Podľa prieskumu až 94% vtáctva zo Severného mora malo vo svojom žalúdku kúsky plastov.
Odporúčaný návrh bude prijatý vo všetkých krajinách EÚ, ale vybrať spôsob, že ako dosiahnuť tento cieľ, sa ponechalo jednotlivým členským štátom.

 

 

Založenie Minority Intergroup v EP

2014. december 19.

Dnes v Strasbourgu sme vytvorili Minority Intergroup

Je to zväzok poslancov Európskeho parlamentu zo všetkých frakcií, ktorí sa zaujímajú o otázky národnostných menšín. Je to sieť poslancov, ktorí pracujeme v rôznych výboroch a delegáciách a popri našej práci dbáme o to, aby v dokumentoch EU neboli ignorované práva národnostných menšín. Netreba zabúdať, že viac ako 60 miliónov občanov 500 miliónovej EU patrí k nejakej menšine. Našim cieľom je, aby každý z nás sa mohol cítiť ako rovnocenný občan svojej krajiny a spoločnej Európy.

 

Koniec predpisom o zakrivení uhoriek

2014. december 19.

Poslanci Ľudovej strany by radi zrušili nadbytočné predpisy EÚ

Poslanci EPP na minulotýždňovom zasadnutí EP navrhli Európskej komisii  aby sa zaoberala návrhom na zrušenie zbytočných nariadení a smerníc EÚ. Tento podaný návrh žiada vytvorenie orgánu, ktorý má skúmať účinnosť a účelnosť nových a existujúcich nariadení a smerníc, ako aj potrebu ich ďalšieho zachovania. Kontrolný orgán by sa mal vytvoriť v rámci EK a jeho činnosť nebude predmetom politickej kontroly.
Podľa europoslanca strany Most-Híd Józsefa Nagya, tento model priniesla už vo viacerých európskych krajinách pozitívne výsledky, ako napríklad vo Švédsku, Česku, Nemecku, Veľkej Británii a v Holandsku. Nezávislosť orgánu by bola zabezpečená členstvom expertov z rôznych členských krajín, ktorých cieľom je uľahčiť život obyvateľom EÚ. Mnohé dobré a účinné smernice už splnili svoj účel a dnes len vytvárajú zbytočné administratívne a regulačné zaťaženie. 

 

 

Viac archív >>>

Fotogaléria