top of page
  • Szerző képeNJ

Cezhraničné únosy detí rodičmi

Každoročne dochádza v rámci Únie približne k 1800 prípadom únosu dieťaťa rodičom do druhého členského štátu.


“Našim cieľom je  zjednodušiť a skrátiť frustrujúce rodinné súdne spory a dosiahnuť čo najlepšie riešenia v prospech dieťaťa. Celé konanie o navrátení alebo ponechaní  dieťaťa by malo trvať kdekoľvek v EU maximálne 18 týždňov, vrátane odvolacích konaní”  - uviedol József NAGY, vicekoordinátor Výboru pre občianske práva a spravodlivosť za Európsku ľudovú stranu na margo reformy v oblasti práv detí. 

Po novom deti by mali dostať možnosť vyjadriť sa v rámci konania,  bez možnosti nátlaku rodičov. Novinkou je tiež zmierovacie konanie, mediácia, ktorú má súd zabezpečiť, ako je to bežné pri rozvodoch, aby sa preskúmala možnosť dohody strán dosiahnuť čo najlepšie riešenie v prospech dieťaťa. Rozhodnutia súdov by mali byť automaticky a bez odkladu vynútiteľné vo všetkých krajinách EÚ. 

“Zlepšujeme tým cezhraničnú vymožiteľnosť práva a pôjdeme aj do iných oblastí, aby právny štát fungoval všade v EU v prospech občanov. Pre lepšiu ochranu detí koncom minulého roka sa nám podarilo presadiť, aby v každej krajine EU boli prevádzkované Linky detskej istoty 116 111 a linky pre nezvestné, stratené deti 116 000, podľa potreby vo viacerých jazykoch.” uzavrel József Nagy, europoslanec za Most-Híd.

12 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page